Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

AB'den itiraf: Olaylara önyargılı baktık

Gezi eylemleri sırasında polisin müdahalesini abartılı bir şekilde yansıttıklarını kabul eden AB Komisyonu Başkanı Barroso, çifte standart iddialarını ise kabul etmedi

AB'den itiraf: Olaylara önyargılı baktık

AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso, farklı ülkelerde polisin göstericilere müdahalesiyle ilgili Avrupa basını ve kamuoyunda önyargıların olduğunu kabul etti.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'le düzenlediği basın toplantısında bir soruya cevap veren Barroso, AB Komisyonu'nun Avrupa'da göstericilere yapılan müdahalelere ses çıkarmadığı fakat başka ülkeler söz konusu olduğunda açıklamalar yaptığı iddiasına katılmadı.

Barroso, şunları söyledi: "Avrupa Komisyonu, insan hakları konuları söz konusu olduğunda son derece objektif olmaya çalışmakla maruftur. Hukukun üstünlüğüne saygı ile ilgili meseleler olduğunda AB üyelerine de endişelerimizi açık ve güçlü bir şekilde ortaya koyduk. AB üyelerine karşı Adalet Divanı'na bile gittik. Yani bizim için çifte standart suçlamasında bulunamazsınız."
"Medya ve kamuoyundaki çifte standart algısından bahsederseniz bunu anlayabilirim. Önyargılar olduğu bir gerçek." diyen Barroso, bunun sadece Avrupa'da değil, tüm dünyada mevcut olduğunu belirtti ve "Bunları ortadan kaldırmamız gerektiğine inanıyorum." dedi. Bazı toplumların diğerlerinden daha üstün, bazı ülkelerin diğerlerinden daha önemli olduğu gibi ön kabulleri eleştiren Barroso, "Dünyadaki tüm ülkeler aynı seviyede itibara sahiptir." dedi.

"AB ülkelerinde temel özgürlükler konusunda biz yüksek standartlara sahibiz. Bunu kimse inkar edemez." diyen AB Komisyonu Başkanı Barroso, "Tabii, kimse mükemmel değildir. Burada ve başka yerlerde bazı problemler mevcut." ifadelerini kullandı.

Portekizli siyasetçi, 18 yaşına gelene kadar kendi ülkesinin de demokratik olmadığını belirterek, "48 sene boyunca devam eden bir otoriter rejim çöktü ve biz demokrasiyi inşa ettik." dedi. Barroso, İspanya ve bazı Güney Avrupa ülkelerinin de aynı şekilde demokratik sistemi tam benimsediğini kaydetti.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!