AB'den İran'a kritik uyarı

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, "İran nükleer anlaşmasını korumamız, Tahran yönetiminin Yemen'de olduğu gibi bölgedeki sorunlu davranışlarına gözümüzü kapattığımız anlamına gelmiyor." dedi.

AB'den İran'a kritik uyarı

Mogherini, Brüksel'deki Dışişleri Konseyi toplantısının ardından  düzenlediği basın toplantısında, AB üyesi tüm devletlerin İran nükleer  anlaşmasına desteğini yineleyerek, "Anlaşmanın korunması Avrupa'nın güvenlik  çıkarları açısından şarttır. Bununla birlikte anlaşmanın kapsamına girmeyen  konuları es geçemeyiz. İran nükleer anlaşmasını korumamız, Tahran yönetiminin  Yemen'de olduğu gibi bölgedeki sorunlu davranışlarına gözümüzü kapattığımız  anlamına gelmiyor." diye konuştu.

Yemen'deki çatışmaların sona ereceği umuduna kapılmak için henüz çok  erken olduğu değerlendirmesinde bulunan Mogherini, "Fakat yine de Yemen'de,  çatışmanın ülke içindeki ve dışındaki tüm taraflarına güçlü bir mesaj göndermek  için doğru zaman olduğuna inanıyorum. Gelin şiddeti azaltma yönündeki adımları  sağlamlaştırın, ateşkes anlaşmasını imzalayın ve Birleşmiş Milletler (BM)  öncülüğündeki siyasi müzakerelere dahil olun." çağrısında bulundu.

Mogherini, Yemen'deki insani durumdan son derece endişeli olduklarının  da altını çizerek,  ülkede yardıma muhtaç insan sayısının arttığına dikkati  çekti.

Bosna Hersek'teki seçim sonuçlarına da değinen Mogherini, "Resmi  sonuçların açıklanmasının ardından başta gençler olmak üzere Boşnak vatandaşların  beklentisi reform planının açıklanması yönünde." ifadelerini kullandı.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!