AB'den ABD'ye "vergi muafiyeti" çağrısı

Avrupa Birliği (AB) Komisyonunun Ticaretten Sorumlu Üyesi Cecilia Malmström, ABD'nin ithal çelik ve alüminyuma ilave gümrük vergileri uygulama kararına ilişkin, "ABD'nin yakın güvenlik ve ticaret ortağı olan Avrupa Birliği'nin, bu açıklanan tedbirlerden muaf tutulması gerekiyor." ifadesini kullandı.

AB'den ABD'ye ''vergi muafiyeti'' çağrısı

ABD Başkanı Donald Trump'ın ithal çelik ve alüminyuma sırasıyla yüzde  25 ve yüzde 10 ilave gümrük vergisi uygulanması kararını imzalamasının ardından  AB, Japonya veABD'nin ticaret temsilcileri Brüksel'de bir araya geldi.

Toplantı bitiminde sosyal medya hesabından açıklamalarda bulunan  Malmström, "ABD tarafıyla açık bir biçimde beklemede olan önemli konulardan çelik  ve alüminyumla ilgili gümrük vergilerini görüştüm. ABD'nin yakın güvenlik ve  ticaret ortağı olan Avrupa Birliği'nin, bu açıklanan tedbirlerden muaf tutulması  gerekiyor." değerlendirmesinde bulundu.

Malmström, ABD'nin gümrük vergilerinden muaf tutulacak ülkeler  konusunda izleyeceği sürecin kesinleşmediğini anımsatarak müzakerelerin gelecek  hafta devam edeceğini kaydetti.

Toplantıda AB'yi Malmström, Japonya'yı Ekonomi, Sanayi ve Ticaret  Bakanı Hiroshige Seko, ABD'yi de Trump tarafından gümrük vergileriyle ilgili  müzakereleri yürütmek için görevlendirilen Ticaret Temsilcisi Robert Lighthizer  temsil etti.

ABD'ye ticaret ve askeri alanlarda adil davranan "gerçek dostlara"  büyük esneklik gösterileceğini açıklayan ABD Başkanı Trump, Kanada ve Meksika'nın  devam eden Kuzey Amerika Serbest Ticaret Anlaşması (NAFTA) müzakereleri nedeniyle  şimdilik söz konusu vergilerden muaf tutulacağını bildirmişti.

ABD'nin ithal çelik ve alüminyuma ek gümrük vergileri getirileceğini  duyurması üzerine AB, ABD'nin bölgeye yaptığı ihracata karşı önlemler alınacağını  duyurmuştu.

AB, ABD'ye yanıt olarak yüzde 25 gümrük vergisi uygulamayı planladığı  ürün listesi hazırlığına başlamıştı. Bu listede fıstık ezmesi, kot pantolon,  motosiklet, nevresim, ruj, çelik gaz tankı, haddelenmiş çelik, boru, tüp, ızgara,  lavabo, vantilatör, merdiven, yat, barbunya, pirinç, viski, yaban mersini,  portakal suyu, tütün, puro gibi ürünlerin yer alması bekleniyor.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!