AB'den ABD'ye cevap geldi: Karşıyız

AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, "Amerikalılar yıllardır savunma harcamalarının artırılması mesajını veriyor. Bizlerin buna itilmesine son derece karşıyım." dedi.

AB'den ABD'ye cevap geldi: Karşıyız

Juncker, Münih Güvenlik Konferansı'nda yaptığı konuşmada, ABD Savunma  Bakanı James Mattis'in NATO üyesi ülkelerin savunma harcamalarını artırması  yönündeki çağrısına yanıt verdi.

Savunma harcamalarının yüzde 2 oranında gerçekleşmesi durumunda  Almanya'nın bütçe fazlası verememiş olacağını anlatan Juncker, "Amerikalılar  yıllardır savunma harcamalarının artırılması mesajını veriyor. Bizlerin buna  itilmesine son derece karşıyım." diye konuştu.

Juncker, güvenliğin sadece savunma harcamalarının artırılmasıyla sağlanamayacağını belirterek, "Amerikalı dostlarımızın güvenlik kavramını sadece  askeriye ile sınırlandırmasından hoşlanmıyorum." ifadelerini kullandı.

Avrupalıların savunma harcamalarını daha iyi ve verimli yapması  gerektiğini anlatan Juncker, "Avrupa'nın savunmada, kalkınma yardımında ve insani  yardımda toplamda ne yaptığına  bakarsanız bu durum ABD'yle karşılaştırıldığında  çok daha farklı görünür." değerlendirmesinde bulundu.

Öte yandan, ABD Savunma Bakanı James Mattis, geçtiğimiz günlerde  Brüksel'de katıldığı ilk NATO Savunma Bakanları Toplantısı'nda, ittifak üyelerini  savunma harcamalarını artırmaları konusunda uyarmış ve NATO'nun, her üyenin ülke  ekonomisinin yüzde 2'sini savunmaya harcamasına ilişkin planını yerine  getirmesini istemişti.

Bunun Washington'daki "siyasi gerçeklik" temelinde "adil bir talep"  olduğunu vurgulayan Mattis, "Amerikalı vergi mükellefleri, Batı'nın değerlerini  savunmak için artık orantısız bir payı üstlenemez. Amerikalılar, sizin  çocuklarınızın gelecekteki güvenliğine, sizden daha fazla önem veremez. Askeri  anlamda hazır olmaya önem vermemek, kendimize, ittifaka ve şimdi açıkça tehlike  altında olan ve bize miras kalan özgürlüklere saygı konusunda eksikliği  gösteriyor." ifadelerini kullanmıştı.

NATO üyelerinden İngiltere, Estonya, Polonya, Yunanistan ve ABD,  savunmaya yüzde 2'nin üzerinde harcama yapıyor. Ekonomisi en güçlü ülkelerden G7  üyesi Fransa'nın savunma harcaması 1,78, Almanya'nın yüzde 1,19, İtalya'nın yüzde  1,11, Kanada'nın yüzde 0,99'da kalıyor.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!