Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

AB, ABD ile görüşmelerin bekletilmesini istiyor

AB Parlamento milletvekilleri, Amerikan istihbarat çalışmaları açıklığa kavuşuncaya kadar ortak ticaret antlaşması görüşmelerinin tehir edilmesini istiyorlar.

AB, ABD ile görüşmelerin bekletilmesini istiyor

AB kurumlarında ve Avrupa ülkelerinde Amerikan istihbarat çalışmalarına tepki oldukça büyük. Avrupa Parlamentosunda bugün öğleden sonra görüşülecek ABD prizma programı konusunda tüm fraksiyonlar aynı görüşte birleşiyor. Muhafazakar milletvekillerinden Axel Voss, tamamiyle şeffaflığın ABD'ye olan güvenin yeniden kazanımı için tek çare olduğunu söyledi.

Benzer ifadelerle AB Parlamentosunun yeşil, liberal ve sosyal demokrat milletvekilleri de tepkilerini dile getirdiler. Dün akşam Parlamentodaki tüm gruplar oy birliğiyle ABD'ye karşı yaptırım kararı aldılar. Karara göre gerekirse ABD ile planlanan ortak ticaret antlaşması görüşmeleri tehir edilecek. AB Parlamentosu tarafından yayınlanan karar bildirisinin 4. maddesindeki ifade şöyle: 'AB Komisyonundan ve üye devletlerden, ABD ile tartışmalarda sahip oldukları tüm araçları kullanmalarını taleb ediyoruz'. Bu araçlar arasında ABD'ye baskı yapmak için kullanılabilecek ticari ortaklık antlaşması görüşmelerinin iptali de zikrediliyor.

OBAMA VE MERKEL GÖRÜŞMELERİN BAŞLATILMASINDAN YANA
Alman Başbakan Angela Merkel ile ABD Devlet Başkanı Barak Obama, istihbarat tartışmalarını dikkate almaksızın, önümüzdeki hafta başlaması planlanan ortak ticaret antlaşması görüşmelerinin yapılmasını istiyorlar.

Dün akşam bir telefon görüşmesi yapan iki liderin de Serbest Ticaret Bölgesi antlaşmasına büyük bir ilgi duydukları bildirildi. Federal Alman hükümeti sözcüsü Steffen Seibert, görüşmelerin herşeyden öncelikli olduğunu ve 8 Temmuz'da başlaması gerektiğini belirtti.

Seibert, konuyla ilgili olarak yaptığı basın açıklamasında, Merkel'in Obama tarafından istihbarat konusuna açıklık getirilmesi için verdiği sözden memnun olduğunu da kaydetti. Her iki lider de AB ve ABD uzmanlarından oluşan çalışma grubunun gelecek hafta görüşmelere başlamasını istediği bildirildi.

Alman hükümet sözcüsü, dün Federal İçişleri Bakanı Hans-Peter Friedrich tarafından bildirildiği gibi Alman bakan ve istihbarat temsilcilerinden oluşan heyetin Waşington'a giderek bilgi alacaklarını söyledi

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!