A'dan z'ye değişim

Aziz Yıldırım, sarı lacivertli kulübe öyle bir sistem getirecek ki...

A'dan z'ye değişim

 

Asbaşkan Ender Alkaya gece gündüz çalıştı, kurumsal çatıyı kurdu. Futbol dahil bütün branşlar CEO'ya bağlanacak. Yani futbol takımının sorumlusu veya başkan artık transfere karışmayacak.

Akşam Gazetesi'nden Alaattin Metin'in haberine göre F.Bahçe'de grupçuluk da cebinden para verme dönemi de bitiyor. Bundan sonra ne başkan adayları ne de yöneticiler, 'Seçilirsem kulübe şu kadar para vereceğim. Şu ünlü futbolcuyu alacağım' diyemeyecek. 'Enkaz devraldık' edebiyatını yapamayacak.

A'DAN Z'YE DEĞİŞİM
Öyle bir sistem kuruluyor ki, kongrelerde projeler yarışacak, adaylarda bu sisteme neler katacağı, kulübü nasıl daha fazla büyüteceği sorgulanacak. Kısacası 100 yıllık F.Bahçe A'dan Z'ye değişiyor.

Başkanlar yöneticiler ön planda olmayacak. Transfer görüşmeleri yapmayacaklar. Antrenörlerle, futbolcularla zorunlu olmadıkça konuşmayacaklar. Başkanlar ve yöneticiler sadece karar verecek. Kulübe yeni gelirler temin edecek.

EN AZ 2 DİL BİLECEK
Uygulamayı da 'UEFA ve TFF yönetmenliklerini bilen, sporun içinde olan, en az iki lisana sahip CEO yönetecek.' Nasıl mı olacak!
F.Bahçe'nİn Finansal ve İdari Yapılandırma'dan sorumlu asbaşkanı, Ender Alkaya... Bu işin uzmanı ve yılların birikimi, yeniliğe açık, uzman bir kişi.

Ama bu işin esas mimarı Başkan Aziz Yıldırım. O çok istiyor. Yeni yapılanmanın F.Bahçe'de uygulanması için de yoğun çaba harcıyor. Bir yıllık süreçte yaşadıkları, gördükleri ve tecrübesi ile F.Bahçe'nin Avrupa düzeyince kurumsallaşmasını, bir holding gibi UEFA kriterlerine uygun yönetilmesini istiyor. Yani 'Benden sonra tufan' değil, daha büyümesini arzu ediyor.

GECE GÜNDÜZ ÇALIŞTI
Her şeyin açık, şeffaf olması için de bilgi-teknoloji çağının uzmanlarını göreve getirmek arzusunda.
Bunun için Ender Alkaya gece gündüz kulüpte çalışıyor. Yeniden yapılanmanın planları hazırlanıyor. Uzman kişiler göreve getirilmeye başlandı.
Çatı hazır. Sistemin başında CEO olacak. Ona bağlı profesyoneller finansla ilgilenecek. Bir de idari işlere bakacak bir profesyonel...
Bütçe Planlama Müdürlüğü, Bilgi Teknolojisi, İş Geliştirme Müdürlüğü, İç Denetim gibi birimler kurulacak.

FUTBOL ŞUBESİNE SON
Yönetimler bütçeyi yapacak. Transfere ayrılan para belli olacak. Futbol takımının başındaki hoca, o bütçenin dışına çıkamayacak ve CEO'ya karşı sorumlu olacak. Yani futbol takımı sorumlusu veya başkan transfere karışmayacak. Yeni sistemde Futbol Takımı Sorumlusu da olmayacak. Amatör branşlar dahil her şey CEO'ya bağlanacak.

KABUK DEĞİŞTİRİYOR
UFRS sistemi, yani Uluslararası Finansal Raporlama sistemi uygulanacak. Yapılan bir işlemden anında bütün birimlerin haberi olacak. Bütün tesisler, profesyonellere bırakılıp, daha aktif kullanılması için ekipler kurulacak.

Kısacası F.Bahçe kabuk değiştiriyor. Küllerinden, çağa uygun, yıkılmayacak, güçlü bir şirket olarak yoluna devam etmeye hazırlanıyor.

 

KAYNAK:AKŞAM

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!