Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

97 yıl sonra Gelibolu'da

Çanakkale Deniz Müzesi Komutanlığı önünde bağlı bulunan ve halka açık olan Nusret Mayın Gemisi 97 yıl sonra ilk kez Gelibolu Limanı'na yanaştırıldı.

97 yıl sonra Gelibolu'da

1915 Yılında, Çanakkale Zaferi'nin kazanılmasında önemli rolü bulunan Nusret Mayın Gemisi kaderine terkedildikten sonra, aslına sadık kalınıp Gölcük Tersanesi'nde bire bir inşaa edildi ve 2011 yılında Çanakkale'ye getirilerek halkın ziyaretine açıldı. Yıllar sonra 14 mürettebatıyla ilk kez Gelibolu'ya getirilen Nusret Mayın Gemisi, bugün saat 09.00'dan itibaren ziyaret edilmeye başlandı. Gemiyi gezenler arasında Gelibolu 2'nci Kolordu Komutanı Korgeneral Ferit Güler, Çanakkale Boğaz ve Karnizon Komutanı Tuğamiral Mesut Özel, Gelıbolu Belediye Başkanı CHP'li Mustafa Özacar ve Gelibolu Liman Başkan Vekili Necdet Bicici de yeraldı.

Gemi Komutanı Deniz Kıdemli Yüzbaşı Burak Şimşek, "Bir yıldır Çanakkale'de olan Nusret Mayın Gemisi'ne ilk kez böyle bir uygulama yapıldı. Bir günlük ziyaret için Gelibolu'ya geldik. Burada oldukça büyük bir ilgi var" dedi. Saat 16.00'ye kadar devem eden ziyaretler sonunda gemiyi gezenlerin sayısı 5 bini buldu.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!