900'den fazla banka hesabı donduruldu!

Malezya'da, eski Başbakan Necip Rezak'ın daha önce genel başkanlığını yaptığı Birleşik Malay Ulusal Partisi (UMNO) üyeleri başta olmak üzere 900'den fazla kişinin banka hesabı donduruldu.

900'den fazla banka hesabı donduruldu!

Yolsuzlukla  Mücadele Komisyonu (MACC), Necip'in de adının geçtiği "1Malaysia Development  Bhd-(1MDB)" yolsuzluk soruşturması kapsamında, ülkenin en büyük siyasi partisi UMNO'nun üyeleri başta olmak üzere 900'den fazla kişiye ait banka hesaplarının  dondurulmasına karar verdi.

Malezya Başbakanı Mahathir Muhammed, konuya ilişkin yaptığı  açıklamada, alınan kararın yapılması gereken bir işlem olduğunu belirterek,  "UMNO'nun sahip olduğu yüz milyonlarca doların nereden geldiğini bilmemiz  gerekiyor. Eğer bu paralar 1MDB adlı yatırım şirketinden geliyorsa, bu paraların  devlete geri dönmesini istiyoruz." ifadelerini kullandı. 

Mahathir, banka hesaplarının dondurulma süresinin MACC'in  çalışmalarına bağlı olduğunu sözlerine ekledi.

Maliye Bakanı Lim Guan Eng, daha önce yaptığı açıklamada, Necip'in de  adının geçtiği "1Malaysia Development Bhd-(1MDB)" yolsuzluk soruşturmasına  karışan tüm birey ve siyasi partilerle ilgili gerekenin yapılacağını ifade  etmişti. 

Bağımsızlığını ilan ettiği 1957'den bu yana ülkeyi yöneten UMNO'nun  eski Genel Başkanı Necip, geçen ay yapılan seçimleri kaybetmişti. 

Ülke tarihinin en büyük yolsuzluk soruşturması olarak nitelendirilen  1MDB'de adı geçen Necip'in evlerinde arama yapılmış, ele geçirilen nakit para,  mücevher ve lüks çantaların değerinin, 224 ila 273 milyon dolar olduğu  açıklanmıştı.
  
1MDB yolsuzluk suçlamaları 

"1MDB" soruşturmasında yer alan belgelere göre, şirkete bağlı  ajanslar, bankalar ve kuruluşlar aracılığıyla Necip'in kişisel banka hesaplarına  681 milyon dolar transfer edildiği öne sürülmüştü. 

Malezyalılar Necip'in yargılanması için günlerce gösteriler  düzenlemişti.  

Malezya Başsavcılığı, Necip'in beş şahsi hesabındaki 681 milyon  doların, Suudi Kraliyet ailesinin kişisel bağışı olduğunu açıklamış, Suudi  hükümetinin bunu doğrulamasıyla Necip, yolsuzluk iddialarından aklanmıştı.  

Necip'in geçen ay yapılan genel seçimleri kaybetmesiyle hakkındaki  soruşturma, yeni Başbakan Mahathir Muhammed'in talimatıyla tekrar açılmıştı.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!