90 yaşında okuma yazma belgesi aldı

Kocaeli'nin Gölcük ilçesinde yaşayan ve maddi imkansızlık nedeniyle ilkokula gidemeyen 90 yaşındaki Ahmet Sağlam ile 65 yaşındaki kızı Nezahat Günaydın, okuma yazma seferberliğiyle evlerine gelen okutmanın yardımıyla çok istedikleri okuma yazmayı öğrendi.

90 yaşında okuma yazma belgesi aldı

Ahmet Sağlam ve Nezahat Günaydın, okuma yazmayı öğrenebilmek için  geçen yıl Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan'ın  himayelerinde başlatılan seferberlik kapsamında, Gölcük Halk Eğitim Merkezi'ne  başvurdu.

Sağlık sorunları nedeniyle kursa gidemeyen 5 çocuk ve 14 torun sahibi  Ahmet Sağlam ile kızı Nezahat Günaydın, evlerine gelen okutmanın verdiği eğitimin  ardından okuryazarlık belgesi aldı.

"Okumak çok güzel"

Yıllarca çiftçilikle uğraşan Ahmet Sağlam, yaptığı  açıklamada, Rize'de doğduğunu, o yıllarda yaşadıkları bölgede okul bulunmadığını  söyledi.

Okula gidemediği için hep bir burukluk hissettiğini anlatan Sağlam,  kendi kendine okuma yazma öğrenmeye çalıştığını kaydetti.

Sağlam, 90 yıl önce böyle imkanlar olmadığını, ailesinin 5 yaşındayken  Rize'den Kocaeli'ne taşındığını anlatarak, şöyle devam etti:

"Kendi kendime az bir şey okuma öğrendim. Ben yaşlılığı 80 yaşından  sonra anladım. 80 yaşına kadar doktora gitmedim. Sadece bir tansiyon ilacı  kullanıyordum. 80 yaşına kadar hiçbir doktora gitmedim. 80 yaşından sonra  ihtiyarlık vurdu, dizlerimde derman kalmadı. O yüzden kursa gidemedim.

Zamanında okumak isterdim ama babam fakirdi. Çocuklarımın okumasını  istiyordum ama bu kadar okutabildim. Zamanında lazım oldu belge ama yapamadık.  İşlerle güçlerle uğraşıyorduk."

Gençlere tavsiyelerde bulunan Sağlam, "Herkes okusun. Okumakla adam  olunur. Okuyacaksın, dünyanı tanıyacaksın. Okumayan insan ne olur? Kütük gibi  insan olur, hiçbir şey anlaşılmaz ondan. İnsan biraz okursa, akıllı olursa  kendini korur. Okuma bilmeyen insan kendini muhafaza edemez. Okumak çok güzel.  Okumak gibisi var mı? Gençlerin okuması lazım. Gençler okuyacak ki adam olacak.  Okusaydım doktor ya da mühendis olmak isterdim." diye konuştu.

"Okumanın yaşı yok"

Ev hanımı 3 çocuk annesi Nezahat Günaydın da annesinin 12 yıl önce  vefat ettiğini, 6 yıldır babasının yanında kaldığını belirtti.

Okuma yazma belgesi almaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren  Günaydın, "Okuma yazmayı biraz biliyordum ama diplomam yoktu. Hem öğrenmek hem de  diploma almak için kursa başvurduk. Öğrendik bir şeyler ve diplomamızı aldık.  İlkokul üçüncü sınıfı bitirdikten sonra devam edemedim. Sonra evlendim, çocuk  olunca da gidemedik. Boş zamanım olunca, gidelim okuma yazma seferberliğinden  yararlanalım dedim. Okumanın yaşı yok. Ancak fırsat bulduk." ifadelerini  kullandı.

Günaydın, çevrelerine örnek olmak istediklerini vurgulayarak, okuma  yazma bilmeyenlere kursa gitmelerini tavsiye ettiğini sözlerine ekledi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!