Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

9'unda asker 10'unda koca oldu ama emekli olamadı

Nüfusta yapılan yanlışlık sonucu kütüğe farklı, nüfus kağıdına farklı doğum tarihi yazılan 4 çocuk babası, emeklilik yaşı gelince perişan oldu.

9'unda asker 10'unda koca oldu ama emekli olamadı

SGK, mahkeme kararıyla tashih yapılarak yaşı 10 yaş büyütülen vatandaşa, "10 yıl sonra gel" dedi.İlginç olay, dört çocuk babası çiftçi Zülfikar Er'in başına geldi. 18 Ocak 1953 tarihinde Kars'ın Arpaçay ilçesinde doğan Zülfikar Er'in ailesi, nüfusa giderek oğullarını kaydettirip, nüfus kağıdı almak için başvuruda bulundu. Burada Er'in kaydı yapılırken, kütüğe yanlışlıkla 1953 yerine 1963 tarihi yazıldı. Ama Er'in ailesine verilen nüfus kağıdında doğum tarihi doğru şekilde yani 1953 yılı olarak yazılmıştı.
ASKERE GİTMEK İSTEYİNCE ORTAYA ÇIKTI
Yıllar geçti ve 19 yaşına gelen Zülfikar Er, gönül verdiği eşiyle evlenmek istedi. Ama kız tarafını "Askerliğini yapmadan olmaz" deyince, henüz askerlik yoklaması gelmeyen Zülfikar Er, soluğu askerlik şubesinde aldı. Ama Burada aldığı cevapla şok olacaktı. Şube yetkilileri, "Ne yoklaması sen 1963 doğumlusun kütükte böyle yazıyor. Henüz 10 yaşındasın" demişti. Hemen eve koşan Er, durum ailesine anlatırken, yaş tashihi için mahkemeye koştu. Burada şahitler huzurunda yanlışlık yapıldığı belirlenerek, mahkeme kararıyla Zülfikar Er'in kütükteki kaydı 1953 olarak düzeltildi. Er askere gitti, geldiğinde evlendi ve çoluk çocuğa karıştı. Bu süre içinde de çiftçilik yaptı.
YAŞ TASHİHİ YAPILDI DESE DE KABUL EDİLMEDİ
Geçtiğimiz günlerde Bursa'da ve bir kamu kurumunda çalışan oğlunun yanına gelen Zülfikar Er, emeklilik için başvuru yaptığında bir kez daha şok oldu. SGK, Zülfikar Er'e, "10 yıl daha çalışmanız gerekiyor" cevabı verdi. Yaş tashihi yaptırdığı için böyle bir durum yaşandığını anlayan Er, durumun böyle olmadığını, yaşı ile ilgili yanlışlığın mahkeme kararıyla düzeltildiğini söylese de SGK yetkilileri kurumla ilgili 506 sayılı yasada "İlk defa SGK'ya giriş yapıldıktan sonra yapılan yaş tashihlerinde, nüfus kütüğündeki yaş geçirlidir" maddesini gerekçe göstererek, itirazlarını kabul etmedi.
BABAM BÜYÜK BİR HAKSIZLIKLA KARŞI KARŞIYA
Halen memleketinde bulunan Zülfikar Er'in bir kamu kuruluşunda çalışan oğlu Boran Deniz Er ise, babasının büyük bir haksızlıkla karşı karşıya olduğunu savundu. Oğul Er, "Babam elinde olmayan ama mahkeme kararıyla düzeltilen bir durumun kurbanı ediliyor. SGK (Ben kütüğü dikkate alırım) diyor ama, SGK'nın (Emekli İşlemlerinin Uygulanması )başlıklı yasasında ise (Sigortalının iradesi dışında nüfus idaresince yapılan maddi hataların giderilmesi amacını taşıması nedeniyle düzeltilme halinde bu hususların belgelenmesi veya mahkeme kararıyla belirtilmesi halinde söz konusu kayıt düzeltmelerinde yeni kayıt esas alınır" diyor. Yani SGK kendisiyle çelişerek babama haksızlık yapıyor. SGK'nın hesabına göre babam 9 yaşında askere gidip, 10 yaşında sigortalı oldu, bu arada da evlendi. Bu nasıl mantık? Tüm bunları belgelememize rağmen sorunumuz çözülmüyor" diyerek dert yandı. Oğul Er. Durumun düzeltilmesi için TBMM de dahi bir çok yere mektup yazsalar da sorunun halen çözülemediğini anlattı. 

9'unda asker 10'unda koca oldu ama emekli olamadı 9'unda asker 10'unda koca oldu ama emekli olamadı 9'unda asker 10'unda koca oldu ama emekli olamadı 9'unda asker 10'unda koca oldu ama emekli olamadı 9'unda asker 10'unda koca oldu ama emekli olamadı
Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!