Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

"88 yıldır emekli maaşı ödediğimiz insanlar var"

Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanı Fatih Acar, erken yaşta emekli edilenlerin sıkıntısını hala çektiklerini belirterek, "88 yıldır emeklilik maaşı alan kimseler var. Sistem artık böyle devam edemez" dedi. Acar, asgari ücretten vergi beyan eden anlı şanlı futbol kulüpleri ve teknik direktörlerin de bir ay içinde gerçek gelirleri üzerinden beyanda bulunduklarını ifade ederek, "Artık asgari ücretli futbolcu, teknik direktör görmeyeceğiz" dedi.

''88 yıldır emekli maaşı ödediğimiz insanlar var''

SGK Başkanı Acar, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası'nın (BTSO) kasım ayı meclis toplantısına katıldı. Sosyal Güvenlik Reformu konusunda işadamlarına bilgi veren Acar, 2008 yılında belki son 30 yılın en önemli reformlarından birini hayata geçirdiklerini kaydetti. Geçmişin popülist politikaları bir kenara atılarak tek bir emeklilik sigorta sistemi kurduklarını hatırlatan Acar, genel sağlık sigortası sistemini getirdiklerini, eğitimi devam etmediği takdirde 18, devam ederse 25 yaşına kadar insanların doğuştan sigortalı olduğunu ifade etti.


"SOSYAL GÜVENLİK AÇIKLARI ARTIK RİSK DEĞİL"
Reformla birlikte sosyal güvenlik açıklarının da risk olmaktan çıktığını anlatan Acar, "Eğer reform yapılmasaydı sosyal güvenlik açıkları artarak devam edecekti. GSMH'nın yüzde 5'ine çıkarak yüzde 7'lere doğru gidecekti. Sosyal güvenlik açıkları artık uzun vadede ülkemiz açısından risk olmaktan çıktı" dedi.
Sosyal güvenlik açıklarının GSMH içerisindeki oranının her geçen gün azalarak devam ettiğini vurgulayan Acar, "Sosyal güvenlik açıkları tedrici olarak 2030'lu yıllarda eğer önümüzdeki dönemde aldığımız kararları değiştirecek uygulamalar gelmezse GSMH'nın yüzde birlerinin altına iniyor demektir. Bu da çok önemlidir. Bunun aşağıya iniyor olması demek Türkiye'nin daha fazla yatırım yapıyor hale gelmesi demek. Daha fazla üretim yapması demek. Bunun içinde kısa vadede kayıt dışı ile mücadele etmemiz gerekiyor. Asgari ücret verilmediği halde asgari ücretten gelir beyanlarını bitirmemiz gerekiyor ve kayıt altına alınmaları artırmalıyız" diye konuştu.

"88 YILDIR MAAŞ ÖDEDİĞİMİZ İNSANLAR VAR"
Acar, Sosyal Güvenlik Reformu'nda Batı'nın örnek alındığı eleştirisi üzerine şunları dile getirdi: "Sosyal güvenlik, ülkenizde yaşayan insanların emekli oldukları zaman rahat edecekleri bir sistemin kurulması, sağlık açısından kendilerini güvencelerini hissedebilmeleri demektir. Biz bu sistemi kurduk. Batı ülkelerinden çok daha öndeyiz. Mesela Batı ülkelerinin bazılarında 44 yıl prim ödeme gün sayısı var. 48 yıl prim ödeme gün sayısı olan ülke var. Yaş açısından baktığınızda ise 65 yaş, yani Batı ülkelerini örnek alıyorsunuz diye bir şey yok. Ama siz sistemi sürdüremiyorsunuz. 38 yaşında emekli etmişsiniz, 20 yıl prim ödemiş, 50 yıldır emekli aylığı alıyor. 43 yaşında emekli ediyorsunuz. Siz sistemi sürdüremezsiniz. Bakın şu anda bizim 88 yıldır maaş ödediğimiz kimseler var. 88 yıl, nasıl kaldıracaksınız bu sistemi? Kaldıramazsınız, bir yerde toslarsınız."

"ASGARİ ÜCRETLİ FUTBOLCU, TEKNİK DİREKTÖR KALMADI"
Acar, vergi denetimlerinde bilgilendirici, yol gösterici bir yöntem izlediklerini de sözlerine ekledi. Futbol kulüpleri örneğini veren Acar, "Profesyonel futbol kulüplerinde manzaraya baktık, bakalım kim ne beyan ediyor, dedik. O anlı şanlı futbol kulüplerimizin birçoğu sınıfta kaldı. Baktık asgari ücretli, meşhur futbolcular, teknik direktörlerin bir kısmı. Dedik ki, 'Bu olmaz.' 2 türlü hareket edebilirdik, acımasız bir şekilde geriye doğru her türlü denetimleri yaparak. Bunu yapmadık, İstanbul'da Federasyon Başkanı ve Kulüp Başkanlarımızla görüştük, 'Tablo bu, ey profesyonel futbol kulüpleri, bunu bir ay içinde düzeltin' dedik. Ve bir ay içinde düzeldi. Artık asgari ücretli futbolcu, teknik direktör görmeniz mümkün olmayacak çünkü asgari ücretin tamamı tavandan beyan edilmeye başlandı. Biz buradaki sorunu çözdük. Ne yaptık, cezalandırdık mı, bilgilendirici, yol gösterici davrandık. Onlar da hatalarını anladılar ve sorun çözüldü. Bizim kurum olarak, rehberlik teftiş başkanlığı, teftişten önce rehberlik anlayışını ön planda tutan bir anlayışımız var" dedi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!