84 yaşında siyasete geri dönüyor

Parti liderliğini iki yıl önce kızına bırakan 84 yaşındaki aşırı sağcı Fransız siyasetçi Jean-Marie Le Pen, Avrupa Parlamentosu seçimlerine katılacak.

84 yaşında siyasete geri dönüyor

Fransa'da yabancı düşmanlığıyla tanınan aşırı sağcı Ulusal Cephe Partisi'nin kurucusu 84 yaşındaki Jean-Marie Le Pen, siyasete geri dönüş hazırlığında.

Ulusal Cephe Parti başkanlığını 2011 yılında kızı Marine Le Pen'e bırakan Jean-Marie Le Pen, 2014 yılındaki Avrupa Parlamentosu seçimlerine Fransa'nın güneydoğu bölgesinden adaylığını koyacağını açıkladı.

Le Pen, ''Siyaseti bırakmaya niyetim yok, hayatımın sonuna kadar siyaset yapacağım ve Avrupa seçimlerinde adaylığımı koyacağım'' dedi.

Jean-Marie Le Pen, Nazi işgali sırasında Musevilere yönelik soykırımı inkar ettiği için ve Müslümanlara yönelik hakaretlerinden dolayı Fransız mahkemeleri tarafından çoğu kez tecilli hapis ve para cezalarına çarptırılmıştı.

Jean-Marie Le Pen, 10 yıl önceki cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ilk turunda büyük bir sürprizle sosyalist aday Lionel Jospin'ın önünde yarışı ikinci sırada bitirerek önemli bir başarı sağlamıştı.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!