Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

8 yıllık kazıda sona gelindi

Marmaray Metro Projesi kapsamında Yenikapı'da açığa çıkan arkeolojik bulgular üzerine 8 yıldır süren kazılarda son aşamaya gelindi.

8 yıllık kazıda sona gelindi

Marmaray Metro Projesi kapsamında Yenikapı'da açığa çıkan arkeolojik bulgular üzerine, İstanbul Arkeoloji Müzeleri Müdürlüğü başkanlığında 8 yıldır süren kazılarda, son aşamaya gelindi.

İstanbul'un tarihini günümüzden 8 bin 500 öncesine taşıyan kazılarda, gün güzüne çıkarılan kayıklar, günlük eşyalar, denizcilik malzemeleri, ayak izleri ve inançla ilgili bulgular restore edildikten sonra, Yenikapı'da inşa edilecek müzede ziyaretçilerin beğenisine sunulacak.

İstanbul Arkeoloji Müze Müdürü ve Yenikapı kazı alanı başkanı Zeynep Kızıltan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, İstanbul'un ulaşım sorunlarını çözmek üzere Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülen projeler nedeniyle arkeolojik kazı çalışmalarına başladıklarını hatırlattı.

Kazıların, 2004 yılında deniz seviyesinin 3 metre üstünde başladığını, şu anda ise eksi 10 metrede sürdüğünü belirten Kızıltan, ''Hem Marmaray hem de metro alanındaki çalışmalarımızın yüzde 90'ını bitirmiş durumdayız. Sadece metro alanında yüzde 10'luk bir kazı aşamamız var. Ancak atölye çalışmalarımız devam ediyor. Bu 8 yıllık süreç içinde günümüzden itibaren Cumhuriyet, Osmanlı, Bizans ve tarih öncesi döneme ait neolitik yerleşim alanları açığa çıkarıldı'' dedi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!