78 yıl sonra uçtu

Cumhuriyet tarihinin ilk yerli tasarım ve üretim başlangıç uçağı olan HÜRKUŞ, 78 yıl aradan sonra dün ilk kez uçabildi. Denemelerine devam edilecek uçak için, 600 sortiden sonra sertifika alınarak satışa hazır hale getirilecek.

78 yıl sonra uçtu

 


ÜRETİM KARARI 2005 YILINDA ALINAN YERLİ UÇAK GÖKYÜZÜYLE BULUŞTU

Cumhuriyet tarihinde ilk yerli tasarım ve üretimi uçağı olan Türk Başlangıç ve Temel Eğitim Uçağı HÜRKUŞ, dün ilk uçuşunu gerçekleştirdi. Böylece özgün ve sertifikalı HÜRKUŞ ismi 78 yıl aradan sonra yeniden göklerle buluştu. 33 dakika süren uçuşta uçak 9 bin 500 feet'e yükseldi, 125 knots (231,25km) hıza ulaştı. İlk uçuşunu başarıyla tamamlayan HÜRKUŞ'u uçuran TUSAŞ Test Pilotu Murat Özpala, uçuşun son derece başarılı olduğunu anlatırken, "İlk defa kendi uçağımızla uçmanın hazzını yaşıyorum" dedi. Adını Türkiye'nin ilk yerli tasarımı uçağını üreten pilot mühendis Vecihi Hürkuş'tan alan HÜRKUŞ'UN ilk uçuşunda Vecihi Hürkuş'un kızı Gönül Hürkuş Şarman da bulundu. 

600 sortiden sonra sertifika

Sabah 07.30'da motor çalıştıran HÜRKUŞ, ilk uçuşta 33 dakika havada kaldı, 9 bin 500 feet yüksekliğe ve 125 knots hıza ulaştı. HÜRKUŞ'un ilk uçuşuna bir ATAK helikopter ve Hava Kuvvetleri'ne ait Kore menşeili KT-1 eğitim uçağı da eşlik etti. Başarıyla tamamlanan ilk uçuştan alınan datalar bir hafta içinde değerlendirildikten sonra uçuşlara önümüzdeki haftadan itibaren devam edilecek. Yaklaşık 500-600 sorti uçuştan sonra sertifika alarak satışa hazır hale gelecek.

İLK BÖLÜMÜ 150 MİLYON DOLARA MALOLDU

HÜRKUŞ'un test uçuşları, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'nın vereceği TİP Sertifikasının (uçuşa uygunluk ruhsatı) ardından tamamlanacak. HÜRKUŞ ayrıca Avrupa ve dünya satışları için Avrupa Sivil Havacılık Otoritesi (EASA) tarafından da sertifikalandırılacak.Türkiye'nin ilk yerli tasarımı uçağını üreten pilot mühendis Vecihi Hürkuş'tan adını alan projenin 4 uçaklık ilk bölümünün maliyeti 150 milyon dolar.

140 MÜHENDİS ÜRETTİ

HÜRKUŞ projesinde yaş ortalaması 30'un altında 140 mühendis ile 70 teknisyen görev aldı. İkinci Dünya Savaşı yıllarından bu yana ilk kez bir uçak projesinde yer alan mühendislere bir kadın mühendis olan Aylin Ararat şef olarak öncülük etti. Ekip gece gündüz çalışmanın ardından 7 yılda HÜRKUŞ'u uçabilir hale getirdi. HÜRKUŞ'un, alımı iptal edilen 15 adet KT-1T eğitim uçağının yerini alması bekleniyor. Türk havacılık sanayini yerli jet projesine bir adım daha yaklaştıran proje kapsamında sivil uçak HÜRKUŞ A'nın ardından HÜRKUŞ B ve HÜRKUŞ C geliştirilecek. HÜRKUŞ C, ATAK helikoptere takılı tüm silah ve mühimmatı taşıyabilecek bir savaş uçağı gibi tasarlanacak, 1.5 tona kadar askeri mühimmatı yüklenebilecek.

 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!