700 yıllık Atlas köylü kadınlar, geçmişin motiflerini gelecekle buluşturuyor

Bursa'nın 700 yıllık tarihi köylerinden Atlas köyünün kadınları, Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA)'nın geliştirdiği bir proje sayesinde unutulan motifleri günümüze kazandırıyor. Köylü kadınlar için iş imkanı sunan proje, yoğun ilgi görüyor.

700 yıllık Atlas köylü kadınlar, geçmişin motiflerini gelecekle buluşturuyor

Bursa Valisi Şahabettin Harput, Atlas köyünde projede yer alan kadınları ziyaret etti. Vali Harput, BEBKA'nın uygulamaya koyduğu ve Atlaslı kadınların eski motifleri tekrar gün yüzüne çıkardıkları 'Geçmişin Motifleri Gelecekle Buluşuyor' isimli proje uygulama alanını da gezdi.
Tamamen el işlemeleri yapılan proje alanındaki örnekleri inceleyen Harput, şu değerlendirmede bulundu: "Burada ürettiğiniz el işlemelerini satış ofisi kurarak değerlendireceğiz. Bu proje için 120 bin lira para ayrıldı ve bu bütçe ile proje uygulanıyor. Malzemenizi ve ekipmanlarınızı biz temin ediyoruz, size de çalışmak düşüyor. Kullanmadık araziniz kalmasın, arazinizin kıymetini bilin."
Eşlerini şikayet ederek projede çalışamadıklarını belirten kadınlar, serada çiçek yetiştirmek gibi birçok proje için de Vali Harput'tan ardım istedi.
Atlas'ta yapımı devam eden Evliya Çelebi Çeşmesi inşaatını ve ilköğretim okulu tadilatını da gezen Harput, köy muhtarı Abdullah Aslan ile birlikte köylülerle bir araya geldi. Köyün tarihi kimliğine değinen Harput, şöyle konuştu: "Bursa cennet bahçesi gibi bir şehir. Cennetteki tüm nimetleri Allah Bursa'ya vermiş. Bursa'da yok yok. Bunun farkında olmanız lazım. Bize düşen sahip olduğumuz bu nimetlerin farkında olmak, onun hakkını vermek. Bu da çalışma ile olur. Çok çalışacağız, bize bu toprakları vatan olarak miras bırakan ecdadımız Osmangazi, Orhangazi'den itibaren 6 asırdan beri şehitler vererek, gaziler vererek, terle kanla sulanan bu toprakları bize miras bırakan ecdadımız. Bize düşen bu toprakların hakkını vermek yani daha çok çalışmak. Şimdi biz buraya büyük bir proje uyguluyoruz. Bu proje Bursa'nın değil Türkiye'nin önemli bir projesidir. Dünya çapında bir projedir. Baraj yanında bulunan Dağyenice, Doğancı, Atlas ve Çalı köylerini kapsıyor. Sıcak su ile beraber termal tesislerini de kuracağız. Dünya buraya gelecek. Sizin ürünleriniz daha değerlenecek."

700 yıllık Atlas köylü kadınlar, geçmişin motiflerini gelecekle buluşturuyor 700 yıllık Atlas köylü kadınlar, geçmişin motiflerini gelecekle buluşturuyor 700 yıllık Atlas köylü kadınlar, geçmişin motiflerini gelecekle buluşturuyor
Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!