Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

70 MİLYON 2012'DE SİGORTALANIYOR

Sosyal Sigortalar Kurumu (SGK) Genel Müdür Yardımcısı Fatih Acar, 1 Ocak 2012 tarihi itibariyle Türkiye'de sigortasız vatandaş kalmayacağını söyledi.

70 MİLYON 2012'DE SİGORTALANIYOR

BTSO ve SGK Bursa İl Müdürlüğü tarafından düzenlenen 'SGK reformunun değerlendirilmesi ve sigorta primlerindeki affın incelenmesi' konulu toplantıda Bursalı sanayiciler bilgilendirildi. BTSO Başkanı Celal Sönmez'in de katıldığı toplantıda konuşan SGK Genel Müdür Yardımcısı Fatih Acar, Torba Yasası çerçevesinde prim, vergi ve benzeri alacakların yeniden yapılandırılacağını ifade etti. Prim borçlarına 2 ay içinde ödenmesi halinde çok önemli indirim yapılacağını anlatan Acar, "Ekonomik kriz sebebiyle borca giren işverenin borçlarını ödeme imkanı doğdu. Prim borçlarının tamamının tahsil etmeyi hedefliyoruz. Tahsilat sürecinin sonunda her şey netlik kazanacak. Hatırlarsanız, zamanında ödeyenler için yüzde 5'lik bir puan indirimi yapmıştık. Borcunu zamanında ödeyenlerin haksızlığa uğramasına izin vermeyeceğiz" diye konuştu.
SİGORTASIZLAR GÜVENCE ALTINA ALINIYOR
1 Ocak 2012 tarihi itibariyle Türkiye'de sigortasız kimse kalmayacağını açıklayan Acar, "15 milyon faal sigortalı, 9 milyon emekli var. Bunların bakmakla yükümlü olduğu insan sayısı ise 34 milyon. Yani toplam 58 milyon kişi sosyal güvenlik şemsiyesi altında. Sosyal güvenlik sigortasına bağlı olmayan veya numara almayan kişiler de var. Bunlar da 1 Ocak 2012 tarihi itibariyle SGK'nın şemsiyesi altına girecek. Dolayısıyla artık Türkiye'deki tüm nüfus sigortalanacak" şeklinde konuştu.
Sosyal yardımların tek çatı altında toplanmasıyla ilgili kanun taslağının hazır olduğunu ifade eden Acar, "Kanunun yürürlüğe girmesini en yakın zamanda bekliyoruz. Bu konu ile ilgili bazı eksiklikler var. Mükerrer yardımları göremiyoruz. Valilik, belediyeler birtakım sosyal yardımlar yapıyor. Ama kim ne kadar yardım alıyor, bunu inceleyemiyoruz. Yardıma gerçekten ihtiyaç olan kişilere mi yapılıyor bunlar bilinmiyor. Yardımların daha adil olması için kanunun çıkmasını bekliyoruz" ifadelerini kullandı.
TARİHİ REFORM İLE 8 MİLYAR TL TAHSİLAT YAPILDI
2008 yılında yürürlüğe giren Sosyal Güvenlik Reformu'nun son 30 yılın en önemli çalışması olduğunu ifade eden Acar, sözlerini şu şekilde sürdürdü:
"Geleceğimiz için son derece mühim bir reforma hep beraber imza attık. 15 ayrı kanun arasında bu reform ilk defa başarılı oldu. 1 milyon 267 bin başvurunun olduğu yapılandırma ile 8 milyar TL'ye yakın tahsilat yaptık. Krize rağmen 8 milyar TL'lik kaynak hazineye aktarıldı".
BTSO Meclis Başkanı İlhan Parseker ise, sosyal güvenlik sisteminin iş dünyası için çok önemli olduğunu belirterek, kayıt dışı ekonomi ile ilgili mücadele talep ettiklerini söyledi. Parseker, "Genç ve çalışkan insanların ülkesi Türkiye, çeşitli saiklerin etkisiyle izlenen yanlış politikalar yüzünden adeta genç emekliler cenneti haline geldi. Türkiye'nin yıllarca beklediği Sosyal Güvenlik Reformu ancak 2008 yılında hayata geçebildi. Son 20 yılda sosyal güvenlikte bir yıllık milli gelirimiz kadar açık verdik. Alınan tedbirlere rağmen 8 yıldaki açık 250 milyar lirayı buldu. Bunun için 50 yaş altı emekliliğin ortadan kaldırılması lazım. Ekonomide sürekli yüksek büyüme sağlanıp, işsizlik düşürülmeli, kayıt dışı ekonomiyle mücadele edilmeli. Türkiye bu konuda sancılı. Ülkemizde asgari emeklilik yaşı 58-60 yaşın altında. Sürdürülebilir bir sosyal güvenlik sistemi için 4 sigortalının 1 emekliyi finanse etmesi gerekirken, ülkemizde 1,9 sigortalı 1 emekliyi finanse ediyor" dedi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!