7 bin bekçi alımı için ön başvuru başladı

Çarşı ve mahalle bekçisi olarak valiliklerde istihdam edilmek üzere 7 bin bekçi alımı için ön başvuru işlemleri başladı.

7 bin bekçi alımı için ön başvuru başladı

Alınan bilgiye göre, çarşı ve mahallelerde halkın can ve mal  güvenliğini sağlamada kolluk kuvvetlerine yardımcı olmaları amacıyla 7 bin bekçi  alımı için adaylar, 22 Haziran'a kadar ön başvuruda bulunabilecek.

Bekçi adayları, 2-17 Temmuz tarihlerinde şahsen müracaat ve ön sağlık  kontrollerinin yapılmasının ardından MilliEğitim Bakanlığı ile imzalanacak  protokol sonucu belirlenecek tarihte yazılı sınava alınacak.

Yazılı sınavdan başarılı olan adaylar, fiziki yeterlilik ve mülakat  sınavlarına tabi tutulacak. Sınav işlemlerini başarıyla geçenler arasından  yapılacak sıralamada, asıl ve yedek olarak belirlenen adaylar ilan edilecek.

En az lise ve dengi okul mezunları başvurabilecek

Çarşı ve Mahalle Bekçisi Kanunu ile Çarşı ve Mahalle Bekçiliğine Giriş  Sınavı Yönetmeliği kapsamında, emniyet hizmetleri sınıfında çarşı ve mahalle  bekçisi olarak, 73 valilikte istihdam edilmek üzere, en az lise ve dengi okul  mezunu 7 bin erkek çarşı ve mahalle bekçisi alımı yapılacak.

Adaylarda aranan başvuru şartlarına Polis Akademisinin "www.pa.edu.tr"  internet sitesinden ulaşılabilecek.

Ön başvurular internetten yapılacak

Çarşı ve mahalle bekçiliği giriş sınavına ön başvurular, Akademinin  internet sitesinden yapılacak.

Ön başvurusunu yapan ve bankaya müracaat ücretini yatıran adaylar,  daha sonra Akademinin internet sitesinden duyurulacak merkezlere şahsen başvuruda  bulunacak.

Başvuruları kabul edilen ve şartları yerine getiren 7 bin bekçi, Polis  Akademisi Başkanlığınca verilecek eğitimin ardından 73 ilde görevlendirilecek.

Geçen yıl kasım ayında 15 il için 7 bin bekçi alımı valilikler  tarafından yapılmış, sınavlarda başarılı olanların eğitimleri il emniyet  müdürlüklerine bağlı eğitim şubelerinde verilmişti.

Valiliklerce alımı yapılan ve eğitimleri il emniyet müdürlüklerince  verilen çarşı ve mahalle bekçilerine ilişkin yönetmelik değişikliği, 2 Mart  2018'de yürürlüğe girmiş, bekçi alım ve eğitim yetkileri Polis Akademisine  devredilmişti.

2018 BEKÇİ MAAŞLARI NE KADAR?

2018 yılı itibari ile bekçi maaşlarına zam yapıldı. 2018 yılında ortalama olarak aylık bekçi maaşları 3 bin lira civarındadır. Tabi bu tutar bekçinin görev yaptığı bölgenin nüfus olarak büyüklüğü ve ilin terör durumuna göre değişiklik göstermektedir. Belirtilen aylık tutar başlangıç fiyatı civarındadır.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!