62 yıl sonra yenileniyor

TÜRKİYE Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) ağı üzerinde 'son durak' olarak bilinen Kars Garı'ndaki demiryolu hattı yenileniyor. 1951 yılında ulaşıma açılan ve 62 yıldır el sürülmeyen Erzurum- Kars demiryolu hattındaki çalışmalarda sona yaklaşıldı.

62 yıl sonra yenileniyor

 

TCDD'nin 2011 yılında Erzurum'dan Kars'a başlattığı 217 kilometrelik ulaşım ağının yenilenmesinin ilk etabında Erzurum- Köprüköy arasında 53 kilometre, 2012 yılında da  Köprüköy- Sarıkamış'ın Çatak'a kadar olan 105 kilometrelik bölümü yenilendi. Bu yıl ise Sarıkamış- Çatak'tan Ermenistan sınırındaki Doğukapı istasyonuna kadar çalışmaların bitirilmesi hedefleniyor. Değişim çalışması sırasında 250 kiloluk beton traversler üzerine 108 metre uzunluğunda raylar döşeniyor. Çalışmalara 80 işçi, 9 memur, 7 operatör ve 3 teknik personel katılıyor.

Demiryolları Yol Yenileme (POZ) Şefi Uğur Şahin, "27 Mayıs tarihinde Sarıkamış Çatak köyünden 52 kilometrelik bölümü bitirerek Kars Garı'na ulaştık. Akyaka'nın Doğukapı sınır istasyonuna kadar etaba ise 2.5 ay içinde varmayı planlıyoruz" dedi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!