Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

61 kaçak göçmenin cesedine ulaşıldı

İzmir'in Menderes ilçesi Ahmetbeyli köyü Baradan koyunda kaçak göçmenlerin bulunduğu teknenin batmasının ardından yapılan arama çalışmalarında 61 cesede ulaşıldı. Olayla ilgili olarak açıklama yapan İzmir Mültecilerle Dayanışma Derneği (MÜLTECİ-DER) İdari koordinatörü Pırıl Erçoban, "40 kişilik bir tekne olduğu söyleniyor" dedi.

61 kaçak göçmenin cesedine ulaşıldı

Teknenin battığı Baradan koyunda açıklama yapan MÜLTECİ - DER İdari koordinatörü Erçoban, kullanılan tekneyle 3 metre gitmenin bile tehlikeli olduğunu söyleyerek, "15 metrekarelik ve 40 kişilik bir tekne olduğu söyleniyor. Bununla 3 metre gitmek bile tehlikeli. Şu anda çıkarılanların sayısı 107 kişiye ulaştı. İnsanlar neden çoluk çocuğuyla böyle bir yöntemi deniyor bunu düşünmek lazım" dedi.
Ege'de bunun örneklerine zaman zaman rastladıklarını ifade eden Erçoban, göçmenlerin zulümden kaçan insanlar olduğunu ve hepsinin ölüm riskinin fazla olduğunu bilğini, buna rağmen ölümü göze alıp kaçtıklarını söyledi. Mültecilerin çaresiz olduğunu dile getiren Erçoban, "Bu insanların istediği sadece güvenli bir yer ve insanlık onuruna yakışan bir yaşam. Bunun için bu yolculuğa çıkıyorlar çok riskli olduğunu biliyorlar. Yıllarca konuştuğumuz bir sürü mültecivardı. Onlar anlatıyordu ne kadar riskli bir yolculuk olduğunu" diye konuştu.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!