60 yaşında üniversiteli oldu! Sebebi ise...

Mersin'de yaşayan ve gittiği antik şehirleri daha bilinçli gezmek için 3 yıl önce arkeoloji okumaya başlayan 63 yaşındaki emekli öğretmen Aynur Kaçıra, Anadolu'nun en eski yerleşim yerlerinden biri olarak öne çıkan Yumuktepe Höyüğü'ndeki kazılarda stajyerlik yapıyor.

60 yaşında üniversiteli oldu! Sebebi ise...

Kahramanmaraş'ta öğretmenliğe başlayan ve 45 yıl sonra emekli olan  Aynur Kaçıra, emekliliğinde birçok geziye katılıp tarihi ve turistik yerleri  gezmeye başladı.

Gezilerde gördüğü eserler hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak  isteyen Kaçıra, 60 yaşında arkeoloji okumaya karar verip, üniversite sınavına  girdi.

Sınavda iyi bir puan aldıktan sonra tek tercih olarak Mersin  Üniversitesi Arkeoloji Bölümünü seçen Kaçıra, ilk yıl okuldaki başarısının  ardından üst sınıfın da derslerini almaya başladı.

Bu yıl son sınıfı okuyacak olan ve 4 yıllık okulu 3 yılda bitirme  başarısı göstermeyi hedefleyen Kaçıra, zorunlu olmamasına rağmen, 20'li  yaşlardaki 2 sınıf arkadaşıyla milattan önce 7 binli yıllara uzanan geçmişiyle  dikkati çeken Mersin'deki Yumuktepe Höyüğü'nde staj yapıyor.

"Bana 'Ne işin var bu saatten sonra' diyenler de oldu"

Aynur Kaçıra, yaptığı açıklamada, yıllarca öğrencilere  eğitim verdikten sonra kendisinin öğrenci olduğunu söyledi.

Bilinçli bir gezgin olmayı istediğini aktaran Kaçıra, "Bilerek gezmek  istedim. Onun için arkeoloji okumaya karar verdim. Tek tercihim arkeolojiydi ve  kazandım." dedi.

Kaçıra, evli olduğunu, 2 çocuğu, 1 torunu bulunduğunu belirterek,  "Torunum beni her gün arıyor. 'Kazıda ne buldun?' diyor. Daha 1-2 seramik parçası  buldum deyince de 'Anneanne heykel buldun mu?' diyor. Benim mitolojik konular  anlatmamı çok seviyor." ifadelerini kullandı.

Arkeoloji öğrencilerinin kazılara katılması gerektiğini ifade eden  Kaçıra, şunları dile getirdi:

"Ben daha önce izleme kazılarına katılmıştım. Şimdi burada stajımı  yapıyorum. Bana 'Ne işin var bu saatten sonra' diyenler de oldu, 'İyi olmuş'  diyenler de oldu. Kazı ekibi de şaşkın. Öğrenci muamelesi mi yapsınlar, teyze mi  desinler bilemediler ama alıştılar. 63 yaşında stajımı Yumuktepe'de yapıyorum. Bu  benim ilk kazı deneyimim."

Kaçıra, sınıf arkadaşlarının da okula başladığı ilk zamanlar durumunu  yadırgadıklarını ancak zamanla alışıp birlikte etkinlikler yapmaya başladıklarını  sözlerine ekledi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!