Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

60 milyar dolar kaçtı

FED'in varlık alımlarını sınırlandıracağını açıklaması sonrasına ABD'li yatırımcılar tahvil piyasalarında 60 milyar dolar çekti.

60 milyar dolar kaçtı

FED'in 85 milyar dolarlık tahvil ve mortgage alımlarını sınırlandıracağı haberi sonrasında 26 Haziran ile biten haftada net 28.1 milyar dolarlık tahvil ihracı olduğu açıkladı.

Perakende yatırımcılar2009'dan bu yana güvenli liman algı ile tahvil piyasalarında 1 trilyon dolar yatırmıştı.  East Green danışmanı Geoff Bobroff geçtiğimiz 5-7 yıllık dönemde yatırımcı için tahvil piyasasının tek yönlü bir yol olarak görülüğünü dile getirdi. FED'in açıklamaları sonrasından artan faizler çıkış zamanının geldiği algısını güçlendirdi.

Varlık yönetim şirketlerinden dünyanın en büyük tahvil fonu Pimco'nun kurucusu Bill Gross ve Jeffrey Gundlach'un fonu DoubleLine Capital tahvil piyasalarının popülaritesi ile 2009'dan bu yana yıldızı parlayan isimler oldu. Aralık 2009'da kurulduğunda DoubleLine Capital 55 milyar dolarlık bir fon olarak işe başlarken varlıklarını süreçte ikiye katladı. Pimco ise 2 trilyon dolarlık varlığı ile zirveye oturmuştu.

YATIRIMCI GROSS'U DİNLEMEDİ 

Casey Quirk ortaklarından Yariv İtahn ABD'de sabit getirili yatırım şirketlerinin gelinen süreçte iş modellerinde değişiklik yapmak zorunda kalabileceklerini dile getirdi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!