6 bin 500 dönüm arazi suya kavuşacak

Bursa'nın siyah incir, sofralık zeytin ve armut ihracatında önemli bir paya sahip olan Osmangazi ilçesine bağlı Ahmetbey Köyündeki tarımsal sulama sorununun çözümü için AK PARTİ Bursa Milletvekili Mustafa Kemal Şerbetçioğlu devreye girdi.

6 bin 500 dönüm arazi suya kavuşacak

Ahmetbey ile Aksungur köylerinin tarımsal sulama sorununun çözümü için harekete geçen AK PARTİ Bursa Milletvekili Mustafa Kemal Şerbetçioğlu, DSİ 1. Bölge Müdürü Sinan Tahsin Sarıoğlu ve bazı bürokratlarla bölgede inceleme yaptı. Daha önce Bursa İl Özel İdaresi tarafından etütleri yapılan ancak zemin yönünden Aksungur Gölet'inin uygun bulunmaması nedeniyle çalışmaların komşu köy olan Ahmetbey Köy Kayalık Deresi havzasına yoğunlaştığını belirten Şerbetçioğlu, "Orman ve Su İşleri Bakanımız Prof. Dr. Veysel Eroğlu ile görüşerek gerekli çalışmaları başlattık. Kayalık Deresi Havzasının ilk etüt raporu için gerekli incelemeyi yapmak üzere DSİ bölge müdürümüz başkanlığındaki heyetle bölgeye geldik. Heyetin ilk izlenimleri olumlu. Raporun da olumlu olması halinde göletin yapımına en kısa zamanda başlanacak. Göletin yapılması halinde 6 bin 500 dönüm arazinin sulanabilecek. Ahmetbey Köy'den her yıl bin ton Bursa siyahı incirin ihraç edilirken, mevcut yıllık 2 milyon 420 bin TL'lik ihracatın 4 katına çıkması hedefleniyor. Yapılacak göletten Ahmetbey, Aksungur ve Gündoğdu köyleri yararlanacak. Çalışan, üreten ve ihracat yapan çiftçimizin her zaman yanındayız. İktidarımız döneminde bin köye bin gölet projesi bunun en somut örneğidir" dedi.
DSİ 1. Bölge Müdürü Sinan Tahsin Sarıoğlu ise bölgede zemin, depolama, yüzeysel, jeolojik ve etüt sondajlarının ardından, depolama alanı ve su potansiyelinin ölçüleceğini belirtti. Sarıoğlu,  verimlilik değerlerine göre bölgenin her yönüyle ele alınacağı bilgisini de verdi. Saha çalışmasına DSİ Bölge Müdür Yardımcısı Fehmi Köse, Etüt Plan Şube Müdürü Alaeddin Yağcı, Planlama Başmühendisi Cemal Vatansever, Zirai Ekonomi Başmühendisi Ahmet Berber ve Jeoloji Mühendisi Ahmet Hulki Filiz de katıldı. Ahmetbey Köy Gölet'inin 5 milyon TL'ye mal olması bekleniyor.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!