Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

540 kilogram kokain ele geçirildi

Ticaret Bakanlığı Gümrük Muhafaza ekiplerince Kocaeli'de gerçekleştirilen operasyonda bir limanda bulunan konteynerin içerisinde toplam 540 kilogram kokain ele geçirildi.

540 kilogram kokain ele geçirildi

Gümrükler Muhafaza Genel Müdürlüğünce yürütülen uyuşturucu kaçakçılığı ile mücadele çalışmaları kapsamında Bakanlığın kullanımındaki bilgi sistemleri üzerinden risk analizi yapıldı. Analize göre Kocaeli'de bir limana Brezilya'dan gelecek 6 konteyner riskli olarak değerlendirildi. Yapılan inceleme sonucunda söz konusu konteynerlerin uyuşturucu kaçakçılığı şüphesi ile kontrol edilmesi talimatı Kocaeli Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğüne iletildi ve operasyon için düğmeye basıldı. 

Şüpheli konteynerleri taşıyan geminin limana yanaşmasının ardından limanda hazır bekleyen muhafaza ekiplerince gerekli önlemler alınarak tahliye sonrasında konteynerler açıldı. Narkotik dedektör köpeklerin de dahil edildiği aramalarda konteynerlerin içerisinde bulunan ferro crome cinsi eşya yüklü çuvallar içerisine siyah renkli çantaların gizlendiği tespit edildi. Çuvallara saklanan toplam 20 adet çanta bulundukları yerden çıkarıldı. Açılarak aranan çantalarda paketlenmiş, toz halinde maddeye rastlandı. Söz konusu maddenin, uyuşturucu test cihazı ile yapılan analizinde kokain olduğu anlaşıldı.

Tarihi operasyon sonucunda toplam 500 paket içerisinde, yaklaşık 216 milyon lira değerinde, 540 kilogram kokain cinsi uyuşturucu ele geçirildi. Yakalanan uyuşturucu miktarı, Gümrük Muhafaza Teşkilatı tarihinde tek seferde müstakilen yapılan en büyük kokain yakalaması oldu, böylelikle zehir tacirlerine geçit verilmedi.

Olaya ilişkin yürütülen soruşturmaya Gebze Cumhuriyet Başsavcılığı nezdinde davam ediliyor. 

PİYASA DEĞERİ 216 MİLYON LİRAYMIŞ

Ticaret Bakanlığı Gümrükler Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü ekipleri tarafından gerçekleştirilen operasyonla ilgili detaylar belli oldu. Buna göre, Türkiye'ye getirilen her konteyner ve eşya için uygulanan, ileri teknoloji risk analizi teknikleriyle analiz edilen 6 konteyner, yüksek riskli olarak belirlendi. Brezilya'dan yola çıkan ve İspanya'nın Barcelona kentindeki limanda Panama bandıralı gemiye aktarılan konteynerler, Kocaeli'nin Dilovası ilçesindeki özel liman işletmesine getirildi. Gümrükler Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat ekiplerince yüksek riskli oldukları gerekçesiyle konteynerlerde fiziki arama yapıldı. Narko dedektör köpeklerin de kullanıldığı aramalarda; ferrokrom madeni arasına saklanan, 500 paket olarak hazırlanmış 540 kilogram ağırlığında kokain ele geçirildi. Piyasa değerinin 216 milyon lira olduğu öğrenilen uyuşturucu maddelere el koyulurken, 3 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!