5 yaşındaki Efe için 'ağız sütü' aranıyor

Sakarya'nın Kaynarca ilçesinde "ependimom" tümörü teşhisi konulan 5 yaşındaki Efe Can, bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesi için "ağız sütü" denilen, yeni doğum yapmış annelerin ilk 5 günkü sütüne ihtiyaç duyuyor.

5 yaşındaki Efe için 'ağız sütü' aranıyor

Sakarya Kaynarca ilçesine bağlı Nevrin köyünde yaşayan Can ailesi, Efe'nin hastalığı  sonrasında ayın yarısını hastanelerde geçiriyor.

Baba Erdinç Can (32), yaptığı açıklamada, Efe'ye  teşhisin konulmasının ardından günlerinin sürekli hastanede geçtiğini söyledi.

Birçok kez kemoterapi ve ışın tedavisi görmesine rağmen Efe'nin  kafasındaki tümörün büyümeye devam ettiğini aktaran baba Can, "Tüm  doktorlarımızdan yardım bekliyoruz. Hastanede gördüğümüz tüm hastalar  evlatlarımız oldu, bu vasıtayla hayata bakış açımız çok değişti." dedi.

Efe rahatsızlanmadan önce çiftçilik yaptığını anlatan Can, oğlunun  tedavi sürecinde elindeki tüm hayvanları sattığını ve maddi imkanlarının sonuna  geldiğini kaydetti.

Oğlu ile ilgilenmesi nedeniyle sigortalı bir işe girip çalışma  imkanının şu anda olmadığını ifade eden Can, "Efe'nin hastalığından dolayı ayın  15 günü hastanede geçiyor. Diğer günlerde de yanında kalmamız gerekiyor. Bana da  çok düşkün, bir yere gittiğimizde beni istiyor. Elimizden geldiği kadar yanında  duruyoruz. Hastalığı belli olduğundan bugüne kadar yorulduğumu hissetmemiştim  ancak doktorumuz 'Tümör epey yayılmış, şu anda yapılacak fazla bir şey yok' dedi.  Böyle olunca da bir iki hafta kendimize gelemedik. Doktorun söyledikleri insana  çok ağır geliyor." şeklinde konuştu.

"Anne sütünün çok faydalı olduğunu öğrendik"

Hastanelerde geçirdiği ameliyatlar sonrasında hastalığı  bitiremediklerini ve başka arayışlara girdiklerini belirten baba Can, "Anne  sütünün çok faydalı olduğunu, tümöre karşı bağışıklık sistemini güçlendirdiğini  öğrendik. Bu amaçla hastanedeki bir arkadaşımız yardımcı oldu ve sosyal medyada  bir ay önce kampanya başlattık. Türkiye'nin her yerinden sütler gelmeye başladı  ancak sütleri saklama ve gönderme koşulları çok önemli." dedi.

Oğlu için başarılı ameliyatlar yapan doktoruna her zaman teşekkür  ettiklerini anlatan baba Can, şunları ifade etti:

"Doktorumuza çok dua ediyoruz her zaman Efe'nin yanında oldular ancak  son kontrollerde aile olarak bayağı yıkıldık. Başka doktorlarımız elimizden tutar  mı acaba? Hiçbir şeye geç kalmak istemiyoruz çünkü zamanla yarışıyoruz. Duacıyız  hep dua ediyoruz, inşallah Efe oğluma Allah'ım şifasını verir. Yetkililerin ve  doktorların elimizden tutmalarını istiyoruz. Efe'nin son iki aydır yürümesinde  engel var, kardeşiyle koşup oynayamıyor. Biraz oynasa rahatsızlığından dolayı  'başım ağrıdı' diyerek koltuğa uzanıyor."

"Yeni doğum yapmış annelerin ilk 5 günkü sütü bizim için çok önemli"

Efe'nin annesi Derya Can (26) da oğlunun hastalığı sürecinde maddi ve  manevi yönden oldukça yıprandıklarını belirterek, kendi imkanlarıyla bu zamana  kadar geldiklerini kaydetti.

Her dakika çocuklarının yanında olduklarını anlatan anne Can,  "Çocuğumuza adadık kendimizi. O iyi olursa inşallah biz de iyi olacağız. İnşallah  yardımseverlerin bu süreçte yardımlarını bekliyoruz her yönden. Hastalığının  şifası neredeyse gitmeye hazırız." ifadelerini kullandı.

Efe'nin hastalığına "ağız sütü" denilen yeni doğum yapmış annelerin  ilk 5 günkü sütünün iyi geldiğini öğrendiklerini belirten Can, "Yeni doğum yapmış  annelerin ilk 5 günkü sütü bizim için çok önemli. Doğumdan sonraki 6 aya kadar  olan anne sütlerini de koruma amaçlı verebiliyoruz. Tabii bu sütleri, sağlıklı  anneler verebiliyor." diye konuştu.

Doktorlardan yardım talebinde bulunan Efe Can ise "Tedavi olmak ve  sağlığıma kavuşmak istiyorum. Gezmek, koşup top oynamak istiyorum." dedi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!