Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

5 maddelik anne-babalık anlaşması

Bir çocuğunuzun olması; hayatınızı sonsuza kadar değiştirir. Bu yüzden çocuk bakmak ve sevginizi canlı tutabilmek için kendinizi hazırlamanız gerekir. Eşinizle baştan anne-babalık görevleri konusunda anlaşın.

5 maddelik anne-babalık anlaşması

Artık evlilik anlaşmasını çok sık duyar olduk. Peki ya ebeveynlik anlaşması? Birçok çiftin fark etmediği (ünlüler dahil) bir şey var, anne-babalık da en az evlilik kadar zor bir süreç.

Yaşam koçları ve psikologlara göre hamileliğiniz, ideallerinizi fark etmeniz için büyük bir şans. Çünkü henüz hayatınızı altüst! edecek bebeğiniz dünyaya gelmedi. -Bu sürede bir düşünün. Sizin de bir ebeveynlik anlaşmasına ihtiyacınız var gibi. Neden mi? İşte 5 maddede cevabı...

NEDEN 1 Çünkü siz zihin okuyamazsınız
Uzmanlara göre hepimiz, herkesin bizim gibi düşündüğünü sanarız, öyle olmadığını fark edinceye kadar! Arkadaşını seyahatte tanırsın diye bir söz vardır çok doğru. Biz de buna ikincisini ekledik: Eşini baba olunca tanırsın! Bizler genelde kendi anne-babalarımızın stilini benimseriz. Ama eşimizle farklı aile yapılarından gelmişsek bu durum anlaşmazlığa neden olabilir. Acaba eşiniz, içten içe bebek bezi değiştirmenin sizin göreviniz olduğunu düşünüyor olabilir mi? İşte gelecekte herhangi bir anlaşmazlık çıkmaması için ikinizin de beklentilerini konuşmanız gerekir.

NEDEN 2 Çünkü yakın bir zamanda eşinizin ailesi, bebeğinizin büyükanne ve büyükbabası olacak
Şu andan itibaren, eşinizin ailesi, hayatınızın büyük bir bölümünde olacak. Evlilik danışmanlarına göre akrabalarla ne kadar vakit geçirileceğinin önceden konuşulması gerekir. Bebeğinize daha yeni kavuşmuşken, en son isteyeceğiniz şey etrafınızda onu nasıl büyütmeniz gerektiğini anlatan kişiler olacaktır. Kullanacağınız kelimeler şunlar olabilir: 'Bence şu anda eve gitme zamanı.' Nasıl olsa bu, sizden değil de eşinizden geliyormuş gibi anlaşılacaktır.

NEDEN 3 Çünkü eşiniz işe dönecek
Eşinizin babalık görevi bittiğinde siz, evde oturan anne olarak eşinizin beklentilerini yerine getirmelisiniz. Uzmanlara göre yeni ebeveynlik yeni bir dönemece girmek demektir. Ev işlerini yapmak, bebeğinize bakmaktan çok daha zor gelmeye başlayacaktır. Eşinizi, eve geldiği zaman artık masada yemeğin hazır olamayacağı konusunda uyarın. Onu, paket servisi olan restoranlarla ve elektrikli süpürgeyle tanıştırın!

NEDEN 4 Hayat adil olmayı gerektirir
Çocuğunuzun olması, hayatınızın her alanını etkiler, iş bölümü dahil olmak üzere... Bebeğiniz gece uyanıyorsa, bu sorumluluğu paylaşmalısınız. Emziriyorsanız, eşiniz de emzirme sonrası bebeğinizle ilgilenebilir. Göreceksiniz bu yardımlaşma size çok iyi gelecek.
Eşinizin hafta sonları uzakta olmasını gerektiren bir hobisi varsa, bebek doğduğu zaman bunu hemen terk etmesini beklemeyin. Hiçbir tarafın, arzularından ödün vermesine gerek yok. Ancak konuşarak bunun adil olduğuna karar verebilirsiniz. Kocanızın arkadaşlarıyla hafta sonunu geçirmesi, size de arkadaşınızla sp' ya gitme hakkı verir. Bir sonraki hafta sıra sizde!

NEDEN 5 Çünkü sabahın 3'ü tartışmak için iyi bir zaman değil
Yeni anne-babalık neşelendirici, duygusal ve yorucudur. Hatta hamileliğinizde gece 10 kez uyanıp tuvalete çıkmanızdan bile daha yorucudur. Bazen, durmak bilmeyen bu yorgunluk iletişimi zorlaştırabilir. Bu yüzden gece başlamadan şimdi konuşmaya başlayın. 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!