5 kişilik aileyi katledenlerden kan donduran ifadeler!

Kastamonu'da 5 kişilik Çataloğlu Ailesi'nin vahşice öldürüldükten sonra evlerinde yakılmasıyla ilgili tutuklanan Erhan Kaş ile kardeşi Ersan Kaş ve kayınpederi Ali Şahin hakkında hazırlanan iddianame kabul edildi. İddianamede, '12 yaşındaki çocuğun da aralarında bulunduğu 5 kişiyi 'canavarca hisle öldürdükleri' gerekçesiyle sanıkların 5'er kez ağırlaştırılmış ömür boyu hapsi istendi. Sanıkların ayrıca 'mala zarar verme, yağma ve hırsızlık' suçlarından da cezalandırılmaları talep edildi. Etkin pişmanlık hükümlerinden faydalanmak isteyen sanık Ersan Kaş'ın, "Cesetleri bir araya getirip Fazıl'ın evinin altında bulunan 15 çuval çam çırasını üzerlerine, tüpleri de çevrelerine yerleştirdik. Bunun sebebi patlamanın ardından cesetlere dair hiç parça kalmasın düşüncesiydi. İnsan ve hayvan kemikleri karışsın, tespit edilemesin diye 30 kadar keçiyi evin altına sürdük" dediği ortaya çıktı.

5 kişilik aileyi katledenlerden kan donduran ifadeler!

Kastamonu'da, aynı aileden 5 kişiyi  öldürdükten sonra yakan 3 sanık hakkında 5'er kez ağırlaştırılmış müebbet hapis  talebiyle dava açıldı.

Bürme köyünde geçen yıl Fazıl Çataloğlu ve akrabası Ahmet Çataloğlu'na  ait evlerin yakılarak aynı aileden 5 kişinin öldürülmesiyle ilgili savcılıkça  hazırlanan iddianame Kastamonu Ağır Ceza Mahkemesince kabul edildi.

İddianamede, hayvan hırsızlığı olarak başlayan olayda Erkan ve Ersan Kaş kardeşlerin kamyonetle Bürme köyüne gitmek üzere yola çıktığı, Hatip köyünden  kayınpederleri Ali Şahin'i aldıktan sonra aracı 300 metre uzaklıkta bıraktıkları  belirtildi.

Şahin'in, sakinleştirmek için evin çevresindeki köpeklere ekmek  verdiği kaydedilen iddianamede, seslere uyanan Fazıl Çataloğlu'nun kurusıkı  silahla havaya ateş etmesi üzerine Erkan Kaş'ın tüfekle Çataloğlu'nu vurduğu,  ardından eve giren sanıkların Sebahat, Şengül, Emin ve Serdar Çataloğlu'nu  tabanca ve tüfekle öldürdüğü anlatıldı.

Sanıkların daha önce de çeşitli hırsızlık olaylarına karıştığına  işaret edilen iddianamede, şu değerlendirmelerde bulunuldu:

"Cesetlerden küçük bir parça dışında bir şey kalmaması nedeniyle  öldükten sonra mı yoksa ölmeden önce mi yakıldığı tespit edilemedi. Şüphelilerin  olay yerinden çaldığı bir ineğe kulak küpesinden ulaşıldı. Çalınan keçi,  kardeşlerin babası Orhan Kaş'ın evinde, Fazıl Çataloğlu'na ait tüfek ile olayda  kullanılan tüfek ve tabanca Erkan Kaş'ın evinde bulundu. Hangi maktulün hangi  silahla vurulduğu tespit edilemedi. 12 yaşındaki çocuğun da aralarında bulunduğu  5 kişiyi canavarca hisle öldürdükleri gerekçesiyle sanıkların 5'er kez  ağırlaştırılmış müebbetle cezalandırılmaları, ayrıca mala zarar verme, yağma ve  hırsızlık suçlarından da cezalandırılmaları talep edilmektedir."

FAİLLERİN İFADELERİ

İddianamede, jandarmadaki ifadesine yer verilen Ersan Kaş, ağabeyi  Erkan Kaş'tan korktuğu için birkaç kez farklı ifade verdikten sonra gerçeği  anlatmaya karar verdiğini belirtti.

Etkin pişmanlık hükümlerinden faydalanmak istediğine dikkati çeken  Kaş, şunları kaydetti:

"Ağabeyim olayın olduğu akşam evime gelerek define işi için gece  çıkacaklarını söyledi. Yolda kayınpederimi aldık. Daha sonra anladım ki ikisi her  şeyi planlamış. Yakalanma durumunda 'Cesetlerin yerini bilmiyoruz.' deriz diye  plan yaptıklarını öğrendim. Önce Ahmet Çataloğlu'na ait eve girdik. Değerli bir  şey bulamayınca çıktık. Ağabeyim ile kayınpederimde kar maskesi ve eldiven vardı,  bende yoktu. Çünkü Fazıl beni tanımazdı ama onları tanırdı. Fazıl vurulduktan  sonra kayınpederim ve ağabeyim içeri girdi. Tabanca ve tüfek sesleri duyuldu.  Yukarı çıktığımda vurulanlar yerde yatıyordu. Cesetleri bir araya getirip  Fazıl'ın evinin altında bulunan 15 çuval çam çırasını üzerlerine, tüpleri de  çevrelerine yerleştirdik. Bunun sebebi patlamanın ardından cesetlere dair hiç  parça kalmasın düşüncesiydi. İnsan ve hayvan kemikleri karışsın, tespit  edilemesin diye 30 kadar keçiyi evin altına sürdük."

Olayın ardından Fazıl Çataloğlu'na ait traktörün römorkuna 20 koyun ve  5 keçi ile çeşitli eşyalar yüklediklerini anlatan Ersan Kaş, "4 büyükbaş hayvanı  da kamyonete yükledik. Traktörü, tanınmasından korktuğumuz için Elmayakası köyü  yakınlarına bıraktık. İnekleri satması için tacire verdik. Sonra tekrar traktörün  yanına gittik. Traktörü saplandığı yerden çıkaramadığımız için hayvanları bırakıp  bir keçiyi aldık. Bu keçiyi, Daday'daki babamın hayvanlarının yanına bıraktık.  Fazıl'a ait motor ve malzemeleri de benim evin kömürlüğüne yerleştirdik."  ifadelerini kullandı.

Erkan Kaş ise ifadesinde, olay gecesi kendilerini gördüğünü düşünerek  panikle ateş etmesi sonucu Fazıl Çataloğlu'nu kafası ve göğsünden vurduğunu bildirdi.

Daha sonra eve girerek yataktaki bir kadını vurduğunu, ardından diğer  odalara gidip orada bulunanlara tüfekle ateş açtığını ifade eden Kaş, tüfeğinin  tutukluk yapması üzerine tabancayla çocuğa ve diğerlerine ateşi sürdürdüğünü  anlattı.

"TELEFONLARIMIZ DİNLENİR DİYE ŞİFRE BELİRLEDİK"

Olayı kendisinin planladığını öne süren Erkan Kaş, şu bilgileri verdi:

"Birkaç gün önce olayı yapma kararı aldım. Kardeşime '28 Kasım'da  hayvan almaya gideceğiz.' dedim. Önceden de hayvan hırsızlığı yaptığımız için  telefonlarımız dinlenir diye aramızda böyle bir şifre belirledik. Kardeşimin eşi  akşamları dışarı çıkmasını istemediği için ona da define işine gideceğimizi  söyledik."

Ali Şahin ise Fazıl ve Ahmet Çataloğlu'na ait evleri kendisi ile  damatlarının birlikte yaktığını bildirdi.

Aileyi tabanca ve tüfeklerle öldürdüklerini belirten Şahin, "Savcıya  cesetlerin yerini göstereceğimi söyleyerek birkaç kez yalan beyanda bulundum.  Erkan, Fazıl'ı, Ersan da oğlu ve gelinini vurdu. Herkes ateş ediyordu. Erkan  yaşlı kadına, 'Evde para var mı?' diye sordu. Yaşlı kadın evde para olduğunu  söyleyince ben de onu öldürdüm. Yastık altında 15 bin lira bulduk, aramızda eşit  şekilde bölüştürdük. Çocuğu karanlıkta görmedim. Kasten mi öldürdük ya da  karanlıkla seken kurşunlar mı isabet etti, bilmiyorum." ifadelerini kullandı.

OLAY

Bürme köyü Kuzören Mahallesi'nde Fazıl Çataloğlu ile akrabası Ahmet  Çataloğlu'na ait evlerin 29 Kasım 2017'de yanmasının ardından Fazıl ile eşi  Sebahat, oğlu Emin, gelini Şengül ve torunu Serdar Çataloğlu'ndan haber  alınamaması üzerine arama başlatılmıştı.

Aileye ait 28 küçükbaş hayvanın telef olduğunun belirlenmesi ve 20  küçükbaş hayvanın da yangından sonra ailenin traktörünün terk edildiği yerde  bulunması üzerine soruşturma derinleştirilmiş, Erkan ve Ersan Kaş kardeşler ile  Ali Şahin tutuklanmıştı.

Savcılık tarafından hayvan hırsızlığı amacıyla olay yerine gelen  zanlıların direnmeye kalkan aileyi tabanca ve tüfekle öldürdüğü, cesetleri de  yakarak ortadan kaldırmaya çalıştıkları belirtilmişti.

 Ankara Adli Tıp Kurumundaki incelemenin ardından 5,5 ay sonra  yakınlarına teslim edilen 5 kişilik Çataloğlu ailesinin cenazeleri, 9 Mayıs'ta  tek tabutta taşınarak ahşap bir kutu içinde toprağa verilmişti.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!