Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

48 BİN KADINA ALTIN BİLEZİK

Bursa'da Yıldırım Belediyesi tarafından başlatılan nakıştan, hat sanatına, bilgisayardan hasırcılığa kadar pekçok branştaki meslek eğitimlerinden bugüne kadar 48 bin kişi yararlandı.

48 BİN KADINA ALTIN BİLEZİK

Yıldırım Belediye Başkanı Özgen Keskin, öğretmenlerini Milli Eğitim Müdürlüğü'nün verdiği bilgisayar, hat, minyatür, tezhip, biçki-nakış, resim gibi kurslarda hanımların eğitim aldığını belirterek, "Mahalle konaklarımızda ve değişik birimlerimizde bu kursları düzenledik. Türkiye'ye örnek olacak bir projeye imza attık. 5.yılında 50 bine yaklaşan bir kursiyer mezun verdik. Şu anda 2 bin civarında kursiyerimiz eğitim görüyor. Kursiyerlerimize birer altın bilezik dağıtıyoruz. Yeter ki onlardan değişik alanlarda talepler gelsin, biz istedikleri kursları düzenleriz" dedi.
Kadınların özellikle biçki-dikiş ve nakış kurslarına ilgi gösterdiğini, el emekleri göz nurlarını üretip önce sergilediklerini sonra da kendileri için belediye tarafından açılan hanımeli pazarında sattıklarını anlatan Başkan Özgen Keskin, "Kadınlarımız boş vakitlerini değerlendiriyor. Hem onlara balık yemeyi değil, balık tutmayı öğretiyoruz. Herkesin yüzü gülüyor. Tayyareci Mehmet Ali Caddesi'nde açtığımız hanımeli pazarında da kadınlarımız ürettiklerini satıyor. Hiç bir ücret talep etmiyoruz" diye konuştu.
Yılmek kursiyerlerinin yıl sonunda ürünleriyle sergi açtığını hatırlatan Başkan Keskin, "70 yaşında bir teyzenin resim sergisi açtığına şahit olduk. Nine ile torununun aynı sınıfı paylaştığı kursumuz vardı. Çocuklarını kreşe bırakan çocuklarımız gerekirse aynı mahalle konağında da Yıl-mek eğitiminden faydalanıyor. Vatandaşlarımızdan talep geldikçe değişik branşlarda eğitim vermeye devam edeceğiz. Türkiye'ye örnek oluyoruz" şeklinde konuştu.
Yılmek kurslarına katılan kadınlar da Başkan Özgen Keskin'e kursun ihtiyaçlarının karşılanmasından dolayı teşekkür edip çiçek verdiler.

 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!