Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

400 tonluk kaya parçalandı

Rize'nin Gündoğdu beldesinde, belediye ekiplerini bir aydır uğraştıran 400 tonluk dev kaya uzun uğraşlar sonucu parçalandı.

400 tonluk kaya parçalandı

Gündoğdu beldesi Dağınıksu Mahallesi'nde, İsmail Çolak'a ait evin hemen bitişiğinde bulunan 400 tonluk dev kaya geçen günlerde hareket ederek birçok ev için risk oluşturmuştu.
Gündoğdu Belediyesi kayayı kaldırmak için çalışma başlattı ancak kaya bir türlü parçalanamadı. Büyük uğraşlar sonucu dev kayadan küçük parçalar kopartılabildi. Ancak, kaya bugün kimyasal maddelerin yardımı ile çatlatılarak ortadan ikiye ayrıldı.

Çatlatma işleminde 5 tonluk kriko kullanıldı. Krikoların yardımı ile kaya 3 metre ayrıldı ancak ayrılan parça bir türlü devrilemedi. Ayrılan parçayı devirme işlemi yaklaşık bir saat sürdü. Ne denendiyse sonuç vermedi. Sonunda dört belediye görevlisi dev kaya kütlesini elleri ile iterek devirmeyi başardı.

Gündoğdu Belediye Başkan Yardımcısı Saffet Kopuz yaptığı açıklamada, bir ay süren çalışma neticesinde kayayı ikiye bölmeyi başardıklarını belirterek, "Kaya artık yerleşim yerleri için tehdit oluşturmuyor. Şükürler olsun kayayı kazasız belasız ayırdık. Bir ay uğraştık. 10 bin TL masraf ettik" dedi.

Kayanın bitişiğinde evi bulunan İsmail Çolak ise bir ay boyunca korku ile evlerinde oturduklarını belirtti.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!