Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

4 Ton altın geliyor !

Altın ve Para Piyasaları Uzmanı Mehmet Ali Yıldırımtürk, Darphane'deki grevin altın piyasasına psikolojik etki yaptığını, ancak 4 ton altının piyasaya sürülmesiyle rahatlama olacağını söyledi.

4 Ton altın geliyor !


 

Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü'nün, piyasaya yaklaşık 4 ton altın sürüleceğini açıklamasının ardından gözler Kapalıçarşı'ya çevrildi. Ramazan ayının gelmesiyle Kapalıçarşı'da altın satışı sekteye uğrarken, piyasaya sürülecek 4 ton altınla rahatlama sağlanması hedefleniyor.

Konuyla ilgili konuşan Altın ve Para Piyasaları Uzmanı Mehmet Ali Yıldırımtürk, "Haziran ortalarında yatırılmış olan her hafta çünkü darphane bu şekilde altınları kabul ediyor. 4 ton bir altın var. Ondan sonra da yatırılan altınlar da var. o etapta yatırılan 4 ton altının yaklaşık 3 tonu kadar basılmış hazır. Onun muhtemelen 2 tonunu verme eğilimindeler. Aldığımız duyumlar bu yönde. Ama bunu bugün mü verir. Yarın mı verir. Haftaya mı verir bunu ancak darphane yetkilileri biliyor. Fakat bir verme eğilimleri var" dedi.

Darphane'deki grevin altın piyasası üzerinde psikolojik baskı yaptığını söyleyen Yıldırımtürk, "Darphane'de grev olduğu için psikolojik bir baskı var piyasada. Elinde stoklu çalışan da esnafımız var oldukça fazla. Ama darphane grevinin ne zaman biteceği bilinmediği için şu anda ramazan ayı diye ara verilmiş olan düğünlere ramazandan sonra tekrar başlandığında talep artarsa o zaman çeyrek altın veya cumhuriyet altın çeşidi elimizde bulunsun diye birazda tedarikli satmaya çalışıyor. Tabi buda fiyatın yükselmesine neden oluyor. Şu anda 135 lira olması gereken çeyrek altın yaklaşık 147 liradan satılıyor. Dolayısıyla darphaneden böyle bir altın piyasaya verilmesi halinde de psikoloji biraz daha düzelecek ve cumhuriyet altın fiyatları biraz daha aşağı gidebilir" şeklinde konuştu.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!