3 yöntemle milyonluk vurgun!

Ankara'da kendilerini iş adamı olarak tanıtan ve lüks semtlerde emlak-oto kiralama adında iş yerleri açarak vatandaşların güvenini kazandıktan sonra gerçekleştirdikleri otomobil dolandırıcılığı eylemlerinde 5 milyon liralık vurgun yaptıkları ortaya çıkan çete çökertildi.

3 yöntemle milyonluk vurgun!

Senetle ödemeyi vaat ettikleri araçları üzerilerine alarak ortadan kaybolan, bu araçları da piyasaya fiyatının altına sattıkları tespit edilen çetenin, yaptıkları dolandırıcılık eylemleri sırasında birden fazla yöntem izlediği anlaşıldı.  Noterde alım-satış işlemleri sırasında araçların parasını önce EFT ile gönderen şüphelilerin, el çabukluğuyla vatandaşın hesabından parayı çekmeden önce EFT işlemini iptal ettiği öğrenilirken, bu yöntemle dolandırılan çok sayıda vatandaşın polise şikayet başvurunda bulunduğu belirtildi.

Ankara'da Asayiş Şube Müdürlüğü Yankesicilik Dolandırıcılık bürosu ekiplerince gerçekleştirilen operasyonda kendilerini iş adamları olarak tanıtan lüks semtlerde emlak-oto kiralama adında iş yerleri açarak mağdurlarının gözünü boyayan otomobil dolandırıcılığı çetesine operasyon düzenlendi.  Operasyonda aralarında çete lideri Kenan Y.'nin de bulunduğu 16 şüpheli gözaltına alınırken, çetenin izlediği üç yöntemle dolandırıcılık eylemlerini gerçekleştirdiği tespit edildi.

Araçlara değerinin üzerinde fiyat biçmişler

Çete üyelerinin ilk yöntem olarak otomobillerin değerinden yüksek teklifte bulundukları, araç sahiplerini lüks kafelerde yemeğe çıkararak iyi bir izlenim bırakmaya çalıştıkları öğrenildi.  Mağdurlarına güven sağlamak için paranın bir kısmını nakit olarak veren çetenin mağdurlarına geri  kalanını senetle ödemeyi vaat ettikleri, ancak daha sonrasında üzerilerine geçirdikleri aracı alarak ortadan kayboldukları belirtildi. İkinci yöntem olarak ise otomobil alım-satım sırasındaki noter işlemleri anında mağdurlarının hesabına yaptıkları EFT'yi el çabukluğuyla iptal eden şüphelilerin üzerine aldıkları araçları daha sonrasında ise piyasa fiyatının altına sattıkları belirlendi.

"Madrabaz Çetesi" olarak biliniyorlarmış

Son yöntem olarak ise il dışındaki aracı almak için Ankara'ya gelen mağdurlarını aracı alma bahanesiyle oyalayan şüphelilerin aracın vekâletini aldıktan sonra araç sahipleriyle iletişimi kestikleri ve araçları pazarlayarak satışlarını gerçekleştirdikleri öğrenildi.  Eski sabıkalılar tarafından "Madrabaz Çetesi " olarak adlandırıldığı belirtilen grubun Ankara'da 24 olaya karıştığı bildirildi. Şüphelilerin gerçekleştirdikleri dolandırıcılık eylemlerinden 5 milyon liralık vurgun yaptığı ortaya çıktı. Lüks araçlarla gezerek mağdur ettiği vatandaşların hem güvenini kazanan, hem de iş adamı imajı yaratan şüpheliler emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edildi.  Şüphelilerden 9'u tutuklanarak cezaevine gönderilirken, 3 şüpheli denetimli serbestlik hükümlerince, diğer 4 şüpheli ise tutuksuz yargılanmak serbest bırakıldı.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!