3 ülkeden flaş 'Kaşıkçı' açıklaması

İngiltere, Almanya ve Fransa'dan Kaşıkçı açıklaması geldi.

3 ülkeden flaş 'Kaşıkçı' açıklaması

 "Hiçbir şey bu cinayeti haklı gösteremez ve biz bunu en güçlü şekilde  kınıyoruz" denilen bildiride, "2 Ekim'de tam olarak ne olduğunun aydınlatılmasına  acil ihtiyaç var. Suudi soruşturmasında şimdiye dek sunulan hipotezlerin  inandırıcı olması için olgularla desteklenmesi gerekiyor" ifadeleri kullanıldı.

İngiltere Dışişleri Bakanı Jeremy Hunt ile Alman mevkidaşı Heiko Maas  ve Fransız mevkidaşı Jean-Yves Le Drian, SuudiArabistan'ın Kaşıkçı açıklamasına  ilişkin ortak bir bildiri yayımladı.

Kaşıkçı'nın Suudi Arabistan'ın İstanbulBaşkonsolosluğunda vahşi bir  şekilde hayatını kaybettiğinden uzun süredir korkulduğu ancak bunun  doğrulanmasının yine de bir şok etkisi yarattığı belirtilen bildiride, "Hiçbir  şey bu cinayeti haklı gösteremez ve biz bunu en güçlü şekilde kınıyoruz."  denildi.

Bildiride, İngiltere, Almanya ve Fransa için gazetecilerin ifade  özgürlüğünü korumanın en önemli öncelikler arasında yer aldığına dikkat  çekilerek, "Gazetecilere yönelik tehdit, saldırı ve cinayetler hiçbir koşul  altında kabul edilemez ve bunlar her üç ülke için başlıca bir kaygı nedenidir."  değerlendirmesinde bulunuldu.

"Suudi Arabistan'ın ilk bulgularını paylaştığı açıklamasını not  ediyoruz." denilen bildiride, şunlar kaydedildi:

 "Ancak 2 Ekim'de tam olarak ne olduğunun aydınlatılmasına acil ihtiyaç  var. Suudi soruşturmasında şimdiye dek sunulan hipotezlerin inandırıcı olması  için olgularla desteklenmesi gerekiyor. Gerçeğin kapsamlı, saydam ve inanılır bir  şekilde ortaya çıkarılması için çaba gösterilmesine yönelik ihtiyacın ve  beklentinin altını çiziyoruz. Ne olduğuna dair daha fazla açıklamanın  inanılırlığına ve böyle utanç verici bir olayın asla tekrarlanmayacağı ve  tekrarlanamayacağına dair inancımıza dayalı olarak nihai kararımızı vereceğiz."

Her üç ülkenin de bu konuda Suudi Arabistan ile temas halinde  kalacağına vurgu yapılan bildiride, bu ülkeyle ilişkilerin niteliği ve öneminin,  bütün tarafların ortaklaşa tabi oldukları uluslararası hukuk normlarına ve  değerlerine gösterilen saygıya bağlı olacağı belirtildi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!