Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

3 ayda 13 milyar dolarlık ihale...

Suudi Arabistan''daki inşaat projelerinin değeri 13 milyar doları aştı.

 3 ayda 13 milyar dolarlık ihale...

Suudi Arabistan Milli Ticari Bankası tarafından yayınlanan İlk Çeyrek İnşaat İhaleleri Endeksi'ne ülkedeki ilk üç ayda gerçekleşen inşaat ihalelerinin rakamlarını açıkladı.

MEGA PROJELER BAŞLAYACAK

Buna göre fiziki altyapı için yapılan projelerin değeri 3.1 milyar doları geçerken, Sağlık, konut ve eğitim gibi sosyal altyapı projelerine 7.5 milyar dolar yatırıldı.

Aynı dönemde petrol ve gaz, petrokimya ve sanayi projelerine de 2 milyar dolar ayrıldı.

Uzmanlar, inşaat sektöründeki güçlü büyümenin devam etmesinin beklendiğini ve yıl sonuna kadar krallıkta farklı mega projelere başlanacağını kaydetti.

Rapora göre, ülkedeki inşaat ihalelerinden en büyük payı Riyad (yüzde 44) ve Mekke (yüzde 27) bölgeleri aldı.

Riyad'da konut ve sağlık sektörlerinde, Mekke'de ise konut ve otoyol projelerinde dev adımlar atıldığı hatırlatıldı. Doğu eyaletinin ihalelerdeki payı yüzde 17 olurken Medine'deki projelerin büyük kısmı eğitim sektöründe oldu.

SUUDİ AİLELER 2012'DE YURTDIŞI GEZİLERİNDE 1.87 MİLYAR DOLAR HARCADI

Suudi Arabistanlı ailelerin geçen yıl yaz aylarında yaptığı yurtdışı seyahatlerinde 1.87 milyar dolarlık harcama yaptığı bildirildi.

Arab News'in haberine göre, İmam Muhammed Bin Suud İslami Üniversitesi ekonomi analisti Dr Zeyd El Ramani, ailelerin ülke dışındaki harcamalarının bir önceki yıla kıyasla yüzde 28 arttığını söyledi.

El Ramani, Suudi ailelerin yüzde 74'ünün yaz aylarında ülke içinde ya da dışına seyahat etmek istediğini belirtti. El Ramani, yaptıkları araştırmaya göre Suudilerin gelirlerinin yüzde 40 ile 60 arasını gıdaya, yüzde 10-20'sini kıyafet, eğlence, tedavi ve turizme, yüzde 5-10'unu mobilya ve elektroniğe, yüzde 5-15'ini de eğitim, konut ve tasarrufa ayırdığını kaydetti. Bu arada Suudi Arabistan'da enflasyonun yüzde 9'a çıktığı ve bu oranın son 25 yılın en yüksek seviyesi olduğu hatırlatıldı.

Araştırmada orta gelirli Suudi ailelerin yaşam masraflarının özellikle yılın son üç ayında (Şaban, Ramazan ve Şevval) artış gösterdiği ifade edildi. Yetkililere göre bu aylara yaz tatili, Ramazan, Ramazan Bayramı ve okul açılış sezonu denk geldiği için fiyatlar da yükseliyor.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!