3,8 milyon iç göçmen evlerine döndü

Uluslararası Göç Örgütü, DAEŞ'in terör dalgasıyla evlerinden olan insanların sayısının üçte ikiye düştüğünü açıkladı.

3,8 milyon iç göçmen evlerine döndü

Irak'ta terör örgütü DEAŞ saldırıları nedeniyle  yerlerinden olan 5,8 milyon iç göçmenden yaklaşık üçte ikisinin evlerine döndüğü bildirildi.

Uluslararası Göç Örgütü'nün (İOM) raporuna göre, Irak'ta iç  göçmenlerin sayısı 5,8 milyondan 2 milyona geriledi.

Raporda, Musul'un 1,4 milyon göçmenle en çok dönüş yaşanan vilayet  olduğu belirtildi. Musul'u 1,2 milyon göçmenle Enbar, 534 bin göçmenle Salahaddin  takip etti. 

Bu yıl 590 bin kişinin evlerine geri döndüğü aktarılan raporda,  bununla birlikte bazı önemli engeller nedeniyle dönüşlerin hızında düşüş olduğuna  işaret edildi.

Rapora göre, dönüşlerin yaşandığı bölgelerdeki büyük yıkım, bunun yol  açtığı barınma sorunu, güvenlik sıkıntıları ve iş imkânlarının azlığı bu  engellerin başında geliyor.

Uluslararası Göç Örgütü, dönüş bölgelerinde halkın entegrasyonuna  yardımcı olacak projelerin Irak hükümetiyle iş birliği halinde  gerçekleştirileceğini bildirdi. Alt yapı çalışmaları, yaşam koşullarının  desteklenmesi ve temel hizmetlere ulaşım imkânlarının sağlanması yürütülecek  projeler arasında yer alıyor.

Irak hükümeti DEAŞ'ın yol açtığı büyük tahribatın imarı için 88 milyar  dolara ihtiyaç duyulduğunu bildirmişti.

Terör örgütü DEAŞ, Haziran 2014'te Irak'ın üçte birine tekabül eden  Musul, Enbar ve Salahaddin vilayetleriyle Diyala ve Kerkük'ün bir kısmını ele  geçirmişti.

Irak Başbakanı Haydar el-İbadi, bilançosu çok ağır olan askeri  operasyonlar sonucu 18 Aralık 2017'de DEAŞ'ın ülkedeki varlığının ortadan  kaldırıldığını duyurmuştu.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!