Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

28 Şubat soruşturmasında 3 tutuklama

Özel yetkili Ankara Cumhuriyet Başsavcıvekilliği'nin yürüttüğü 28 Şubat Soruşturması kapsamında düzenlenen ilk operasyonda gözaltına alınan ve nöbetçi hakimlikçe serbest bırakılmalarına karar verilen emekli Albay Mustafa Kemal Savcı ve emekli Kıdemli Albay İbrahim Selman Yazıcı, soruşturma savcısının itirazını üzerine Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından tutuklandı.

28 Şubat soruşturmasında 3 tutuklama

Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi, 28 Şubat  soruşturması kapsamında gözaltına alınan ve nöbetçi hakimce serbest bırakılan  şüphelilerden 4'ü hakkında yakalama kararı çıkarttı. 

Özel yetkili Cumhuriyet Savcısı Mustafa Bilgili, soruşturmanın ilk  dalgasında gözaltına alınan ve tutuklanmaları talebiyle sevk edildikleri nöbetçi  hakim tarafından serbest bırakılan şüphelilerden 5'iyle ilgili karara itiraz  etti.

Şüphelilerin serbest bırakılması kararını veren Ankara 11. Ağır Ceza  Mahkemesi üyesinin kararını değiştirmemesi üzerine savcının itirazı Ankara 11.  Ağır Ceza Mahkemesi heyetince karara bağlandı.

Heyet, savcının tutuklanmasını talep ettiği 5 şüpheliden 4'ü hakkındaki  itirazı yerinde bularak, bu şüpheliler hakkında yakalama kararı çıkarttı.

ARANAN EMEKLİ ALBAY'IN EŞİ: EŞİM KAÇMADI, HAZİRANDA İFADE VERECEK

İzmir'de 28 Şubat soruşturmasının üçüncü dalgası kapsamında hakkında gözaltı kararı verilen ve Batı Çalışma Grubu'nda (BÇG) görevli istihbarat subayı olduğu öne sürülen emekli albay Cemal Hakan Pelit'in operasyondan bir gün önce yurtdışına kaçtığı iddialarına eşi cevap verdi. Pelit'in Ak Parti Narlıdere'de teşkilatında halkla ilişkilerden sorumlu İlçe Başkan Yardımcısı olan eşi Perihan Pelit, "İki çocuğumuz iki farklı şehirde üniversite okuyor. İkimiz de emekliyiz. Maddi sıkıntı nedeniyle eşim uzak yol yük gemisinde çalışmaya başladı. 20 Mayıs'ta sözleşmesi bitecek, Haziran'da gelip ifadesini verecek" dedi.

Emekli albay Cemal Hakan Pelit hakkında 28 Şubat soruşturmasının son dalgası kapsamında gözaltı kararı verildi. O dönemde Ege Ordu Komutanlığı'nda görevli olan emekli albay Pelit, polisin yaptığı aramada evinde bulunamadı. Operasyondan sonra, gözaltı kararı çıkmadan bir gün önce gemi ile yurtdışına çıktığı iddiaları dile getirildi. İddialara, 2009 yılında Ak Parti Narlıdere İlçe Başkanlığı'nda kadın kolları yönetiminde göreve başlayan, altı ay önce yapılan ilçe kongresinin ardından halkla ilişkilerden sorumlu ilçe başkan yardımcısı olan eşi Perihan Pelit cevap verdi.

Özel bir ithalat ihracat firmasında çalıştıktan sonra 10 yıl önce emekli olan Perihan Pelit, eşi Cemal Hakan Pelit'in kaçmadığını, 29 Ekim 2011 tarihinde uzak yol yük gemisinde işe girdiğini belirterek, şunları söyledi:

"Eşim beş yıl önce emekli oldu. 29 Ekim 2011 tarihinde uzak yol yük gemisinde işe girdi. İki çocuğumuz da farklı şehirlerde üniversite okuyor, onlara para göndermemiz lazım. Maddi sıkıntı nedeniyle eşim çalışmaya başladı. Eşim gemide üçüncü kaptan. Gözaltı kararını aldığımda bile kendisine telefonla bir haftada ancak ulaşabildim. Eşim kaçmadı, 20 Mayıs'ta şirketle sözleşmesi bitecek, yerine birini bulup Haziran'da Türkiye'ye gelip ifadesini verecek. Benim Ak Parti'de yönetici olmamın eşimle ilgisi yok. Herkesin görüşü kendisini bağlar. Ben insanlara yardım için siyasete girdim ve çok mutuyum."

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!