Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

28 Şubat öncesi 'muharebe' emri

28 Şubat soruşturmasına gönderilen Ergenekon klasörlerinden çıkan belgede, 1997 tarihli MGK'dan yaklaşık 1 ay önce, 2. Kolordu Komutanlığı birimlere 'muharebe' emri veriyor

28 Şubat öncesi 'muharebe' emri

Ergenekon klasörlerinde yer alan Batı Çalışma Grubu (BÇG) belgelerine göre, 28 Şubat 1997 tarihli Milli Güvenlik Kurulu (MGK) kararlarının alınmasından yaklaşık 1 ay önce, 28 Şubat soruşturmasından tutuklu bulunan Hikmet Köksal'ın başında bulunduğu Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na bağlı 2. Kolordu Komutanlığı "muharebeye karşı" hazırlık seviyesini yükseltti.

BÇG belgesi

28 Şubat soruşturmasında aralarında Genelkurmay 2. Başkanı emekli Orgeneral Çevik Bir'in de bulunduğu şüphelilerle ilgili iddianamenin Ankara 13. Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderilmesi beklenirken, kamuoyunda "post modern darbe" olarak adlandırılan 28 Şubat sürecinde, ordunun da hareketlendirilmeye çalışıldığına ilişkin iddialar gündeme geldi.
Ankara Cumhuriyet Savcısı Mustafa Bilgili'nin yürüttüğü 28 Şubat soruşturması klasörleri arasındaki Ergenekon davasının ikinci iddianamesinin ek klasörleri arasında yer alan BÇG belgelerine göre, 28 Şubat 1997'de yapılan MGK toplantısından 1 ay önce, 28 Şubat soruşturmasından tutuklu bulunan Hikmet Köksal'ın başında bulunduğu Kara Kuvvetleri Komutanlığı'nın 13 Ocak 1997'den 18 Nisan 1997'ye kadar muharebeye karşı hazırlık seviyesini yükseltti.

Gizli ibareyle gönderildi
Dönemin 2. Kolordu Komutanı emekli Korgeneral Hasan Muratlı tarafından Gelibolu'daki 2. Kolordu Komutanlığı'na gönderildiği iddia edilen 13 Ocak 1997 tarihli "gizli" ibareli "Muharebeye Hazırlık Seviyesinin Yükseltilmesi" konulu belgede, şu ifadeler yer aldı:
"Milletimizin ve ülkemizin düşmanları son zamanlarda kötü niyetlerini açığa vuran davranışlar içerisine girmişlerdir. Düşmanların kötü niyetlerini ortadan kaldıracak tek vasıta elimizdeki silahları etkili kullanmaktadır. 13 Ocak 1997'den 18 Nisan 1997'ye kadar 2'nci Kolordu tüm gayretlerini sefere dönük planların başarı ile uygulanması için hazırlık faaliyetlerini arttırmaya hasredecektir. Bir günlük zafer için bilinçle harcanmış yıllara ihtiyaç olduğunu, üniforma giymeyi hak eden herkes bilir.

İç düşman uyarısı
Türkiye Cumhuriyetinin tüm düşmanları ülkemize dönük bir savaşın politik, ekonomik ve psikolojik tüm boyutlarını alabildiğine uygulamaktadırlar. Dış düşmanlarımızla açıktan silahlı mücadele mevcut değildir, fakat onların uzantıları olan iç düşmanlarla silahlı mücadaleye de girmiş bulunmaktayız. Ne zaman başlayacağı belli olmayan silahlı mücadele için içerisinde bulunduğumuz zaman dilimi bir ateşkes dönemi olarak değerlendirilip muharebeye dönük her türlü hazırlığımızı yukarıda belirttiğim zaman dilimi içerisinde en yüksek duruma çıkararak ulaşmış olduğumuz seviyeyi muhafaza edeceğiz."
Muratlı, 2011 yılında 52 yaşındayken hayatını kaybetmişti. Muratlı'nın yanısıra, dönemin Kurmay Başkanı emekli Kurmay Albay Musa İstek tarafından 15 Ocak 1997'de Keşan Edirne'de bulunan 4'ncü Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı'na gönderildiği iddia edilen bir başka belgede ise aynı şekildeki emrin verildiği belirtildi. İstek, Balyoz soruşturmasında gözaltına alındıktan sonra serbest bırakılmış ve soruşturma sonunda hakkında "darbeye teşebbüs etmek" suçundan ek takipsizlik kararı verilmişti.
MİLLİYET

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!