28 Şubat için duvar yıkıldı

28 Şubat davası Pazartesi günü başlıyor. Duruşmalar için iki mahkeme arasındaki duvar yıkılıp geniş, bir salon oluşturuldu

28 Şubat için duvar yıkıldı

 'Postmodern darbe' olarak nitelenen ve 28 Şubat sürecinde, Refahyol hükümetini devirmeye teşebbüs ettikleri iddiasıyla 103 kişi hakkında açılan davanın ilk duruşması 2 Eylül Pazartesi günü başlayacak. Davada müebbed hapis cezası istenen sanıklar arasında, Genelkurmay eski Başkanı İsmail Hakkı Karadayı ile 2. Başkan Çevik Bir de bulunuyor.

Ankara 13. Ağır Ceza Mahkemesinde saat 10.00'da başlayacak ve 6 Eylül'e kadar kesintisiz sürecek davayla ilgili hazırlıklar tamamladı. Duruşmalar, 10 ve 11'nci Ağır Ceza Mahkemeleri arasındaki duvarın yıkılarak, iki salonun birleştirilmesiyle oluşturulan 300 kişilik yeni salonda yapılacak.

KARADAYI DA GELECEK
Duruşma salonuna 37'si tutuklu 103 sanık ile, müştekiler, sanık yakınları ve basın mensupları ile izleyiciler alınacak.. Salona, ses ve görüntü kaydeden cihazlar sokulamayacak. İlk gün sanıkların kimlik tespiti yapılacak iddianame okunacak. Sanıklar hakkında, "Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini devirmeye teşebbüs etmek" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası talep ediliyor.

Davanın bir numaralı tutuksuz sanığı, dönemin Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İsmail Hakkı Karadayı'nın da duruşmalara katılmak istediği ancak doktorların izin vermediği öğrenildi.  Karadayı, bir süredir Ankara GATA'da prostat tedavisi görüyor. Dava kapsamında Refahyol hükümeti döneminin Başbakan Yardımcısı Tansu Çiller ile İçişleri Bakanı Meral Akşener de şikayetçi olarak yer alıyor. 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!