25 asker şehit olmuştu! 'Bu bir kaza!'

25 askerin şehit olduğu cephanelik patlamasının olay yeri inceleme ve tatbikat görüntüleri açığa çıktı. Patlamanın el bombası tapalarının üzerine mühimmat sandığının düşmesi sonucu olduğu anlaşıldı Bu durum, askerlerin uzman personel desteği olmadan mühimmat yükledikleri iddiasını akıllara getirdi. Bilirkişi, testlerin ardından ihmal boyutunu vurgulamayarak 'Olay kazadır' diye rapor yazdı.

25 asker şehit olmuştu!  'Bu bir kaza!'

 

Milliyet'ten Türker Karapınar'ın haberine göre 5 Eylül 2012'de Afyonkarahisar Şehit Uzman Çavuş Mete Saraç Kışlası 4. Mühimmat Bölge Komutanlığı 41. Mühimmat Bölük Komutanlığı'nda yer alan 32 numaralı iglo tipi cephaneliğin patlaması sonucu 25 askerin şehit olduğu olayla ilgili dava dosyasının ayrıntıları ortaya çıkmaya başladı.

Test görüntüleri

Dosyada, askeri savcılığın talebi üzerine, "tam atımlık ve kör tapalı el bombaları, tapaları ve tapaların içinde hermetik kutularla" yapılan bilirkişi testlerinin görüntüleri yer aldı. Bilirkişi şu testleri yaptı:
- Kör tapalı el bombaları, hermetik kutularla aynı sandığa konuldu ve hermetik kutu fünye ile patlatıldı.
- Kör tapalı el bombalarının içinde bulunduğu sandık yüksekten yere atıldı. Sandık kırıldı, el bombaları etrafa yayıldı. Ancak bir patlama olmadı.
- Tapaların içinde bulunduğu hermetik kutunun üzerine sandık atıldı. Ancak patlama olmadı.
- Tam atımlık yatay duran bir el bombası üzerine sandık atıldı. Patlama olmadı.
- Tam atımlık dik duran bir el bombası üzerine sandık atıldı. Patlama oldu.
- El bombası tapalarının üzerine sandık atıldı. Patlama oldu.

Patlamada depodaydılar

Testlerin ardından hazırlanan bilirkişi raporunda, şehit askerlerin vücut doku parçalarından patlamaya direk maruz kaldıkları belirtildi. Raporda, şehitlerin kazayı engellemek için cephanelik içine yöneldikleri esnada patlamaya maruz kaldıkları da kaydedildi. Raporda, şöyle denildi:

"Bir kaza sonucu, istifte bulunan sandıkların devrildiği, yere düşen ve dağılmış halde bulunan tam atım el bombaları veya hermetik kutular içindeki tapaların üzerine bir veya bir kaç sandığın düşmesi ile bir patlamanın meydana geldiği, bu patlamanın, temas halinde veya çok yakınında bulunan açıktaki el bombaları, el bombası gövdeleri ile diğer el bombası sandıklarına sıçraması ile başlayan ve cephaneliğin sağ ön giriş kısmında yaklaşık 3 metre çapındaki patlama çukurunu oluşturan zincirleme patlama sonucu şok dalgaları, basınç, sıcak gazlar ile hararet meydana getirdiği, bu hararetin artarak kısa sürede doruğa ulaşmasıyla diğer mühimmatları tetikleyerek, kütle halindeki büyük patlamaya sebebiyet verdiği, şehit olan 25 personelden 24 şehidin vücut doku parçalarının boyutları dikkate alındığında, patlamaya direk maruz kaldıkları, bu cihetle de şehit personelin çalışmalar devam ederken, bir kazayı engellemek için cephanelik içine yöneldikleri esnada patlamaya maruz kaldıkları kanaatine varılmıştır."

Patlamanın ardından oluşturulan bilirkişi ekibi, çeşitli mühimmatlarla testler yaptı. Bu testlere ait görüntü ve fotoğraflar da dosyada yer aldı. Hazırlanan bilirkişi raporuna göre, patlamanın tam atımlık ve dik duran bir el bombası veya hermetik kutudan dağılan el bombası tapalarının üzerine mühimmat sandığının düşmesi sonucu gerçekleşebileceği belirtildi.


Emre Özer'in eşofmanın cebinde bıraktığı için patlamada zarar görmeyen günlüğü ailesine teslim edildi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!