Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

2021 yılında asgari ücret ne kadar olacak? (ÖZEL HABER)

Asgari ücretle çalışan binlerce insan 2021 asgari ücret zammı ne kadar olacak diye merak ediyor. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk geçtiğimiz günlerde, "Bu yıl asgari ücretin tüm tarafların uzlaşısı ile tespit edilmesini diliyorum" şeklinde açıklama yapmıştı. Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Erdursun ise, "3 bin liranın üzerinde bir asgari ücret beklentisi var. Bunu görüyoruz. Ama asgari ücret 2 bin 675 lira ile 2 bin 900 lira arasında bir zam yapılarak, yeni asgari ücret belirlenecektir diye düşünüyorum" dedi.

2021 yılında asgari ücret ne kadar olacak? (ÖZEL HABER)

GÜLNAME PAÇA / BURSADA BUGÜN

Yasal olarak bir işçiye ödenebilecek en düşük ücret anlamına gelen asgari ücret, 2021 yılında nasıl olacak diye vatandaşlar tarafından araştırılmaya başlandı.

1 Ocak 2020 tarihi itibari ile asgari ücret brüt 2.943, net 2.324 TL olarak belirlenmişti.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk ise "Bu yıl asgari ücretin tüm tarafların uzlaşısı ile tespit edilmesini diliyorum" ifadelerini kullandı. 

"3 BİN LİRANIN ÜZERİNDE BİR ASGARİ ÜCRET BEKLENTİSİ VAR"

Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Erdursun, "Biliyorsunuz ki 2018'den 2019'a girerken asgari ücrete yüzde 26 gibi bir zam yapıldı. 2019'dan 2020'ye girerken de asgari ücrete yüzde 15 gibi bir zam yapıldı. Biz 2021 yılında asgari ücretin AGİ dâhil en az 2 bin 675 lira, en fazla da 2 bin 900 lira civarında zam yapılacaktır diye düşünüyoruz. Ama benim tahminim asgari ücretin 2 bin 700 lira olacağı yönünde. Beklentileri ne kadar karşılar bilmiyoruz tabi ki ama ülkemizde dövizin, faizlerin, altın fiyatlarının, bununla beraber enflasyonun artışının fazla olduğu bir ülkede, her şeyin fiyatı bu kadar artarken asgari ücret ne kadar olacak tabi ki insanlar merak ediyor. 3 bin liranın üzerinde bir asgari ücret beklentisi var. Bunu görüyoruz. Ama asgari ücret 2 bin 675 lira ile 2 bin 900 lira arasında bir zam yapılarak, yeni asgari ücret belirlenecektir diye düşünüyorum. Benim tahminim 2 bin 700 lira olacağı yününde" ifadelerine yer verdi.

"AKSİ HALDE MALİYETİNİ DÜŞÜRMEDEN ASGARİ ÜCRET ARTIRMAK DEMEK, AYNI ZAMANDA İŞSİZLİĞİN DE DAHA FAZLA OLMASI ANLAMINA GELİR"

"Asgari ücretin birde işverene maliyeti var" diyen Özgür Erdursun, "Ülkemizin en büyük sorunu zaten düşük asgari ücret, yüksek maliyet. Bugün baktığımızda asgari ücret 2020 yılında 2 bin 324 lira. Ama asgari ücretin yanında kıdem tazminatı, ihbar tazminatı, yol parası, yemek parası ve diğer sosyal haklarla beraber bir asgari ücretlinin işverene 4 bin lira üzerinde bir maliyeti var. Asgari ücret artışı daha yüksek olabilir ama bunun maliyeti düşürerek olması gerekir. Aksi halde maliyetini düşürmeden asgari ücreti artırmak demek, aynı zamanda işsizliğin de daha fazla olması anlamına gelir. Çünkü dediğimiz gibi asgari ücret düşük, maliyeti yüksektir. Ben 2021 yılında çok kişinin memnun olacağını zannetmiyorum, ama asgari ücret dediğim gibi 2 bin 900 lirayı kesinlikle geçmez" diye konuştu.

Kaynak: BURSADA BUGÜN

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!