2014 yılından beri mücadele ediyorlar! O ülkede turuncu alarm verildi

Çin'in kuzeyindeki Tiencin kentinde yoğun hava kirliliği nedeniyle turuncu alarm verildiği belirtildi.

2014 yılından beri mücadele ediyorlar! O ülkede turuncu alarm verildi

Tiencin Belediyesi Ekoloji ve Çevre Bürosundan yapılan açıklamaya  göre, kentte cumartesiye kadar etkili olması beklenen yoğun hava kirliliği  nedeniyle turuncu alarm verildi. Bu kapsamda çocuklara, yaşlılara, kap  hastalarına, akciğer hastalarına, alerjik rahatsızlıkları olanlara kapalı  alanlarda kalmaları tavsiye edilirken, kent halkına açık alanlardaki  etkinliklerini azaltmaları, dışarı çıkarken gerekli önlemleri almaları yönünde  uyarı yapıldı.

Ortaokul, ilkokul ve kreşlere açık alanlardaki ders ve etkinliklerini  durdurmaları, kentteki sanayi işletmelerine de faaliyetlerini askıya almaları  çağrısı yapıldı.

Bununla birlikte, inşaat faaliyetlerinin durdurulması, ağır iş  makinelerinin yollara çıkmaması istendi.

Çin'de hava kirliliği sisteminde kırmızı, turuncu, sarı ve mavi olmak  üzere 4 uyarı kodu bulunuyor. En yüksek ikinci alarm seviyesi olan turuncu, hava  kalite indeksinin 200 sınırını aşması durumunda veriliyor.

Hava kirliliğiyle birlikte sağlığa zararlı PM2,5 partikülleri  insanlarda endişeye neden oluyor.

Hızlı kalkınma ve sanayileşmenin bedeli olarak Çin'deki metropollerin  çoğu, dünyanın en kirli şehirleri arasında yer alıyor. Çin, özellikle 2014'ten bu  yana çevre ve hava kirliliğiyle mücadele etmeye çalışıyor.

Dünyanın en kalabalık ülkesi olan Çin'de her yıl yaklaşık 1,6 milyon  kişi, hava kirliliğinin neden olduğu kalp ve akciğer hastalıkları yüzünden  yaşamını yitiriyor.

Isınma ve elektrik enerjisinin büyük kısmının kömürden sağlandığı  ülkede motorlu araçların sayısı 322 milyonu aşıyor.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!