Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

200 bin işçiye kötü haber

185 bin kamu işçisinin maaşları için hükümet ile yapılan son görüşmelerden de sonuç çıkmadı. Türk-İş'in ilk 6 ay için yüzde 10'luk talebine karşılık hükümet yüzde 4 verdi.

200 bin işçiye kötü haber

185 bin kamu işçisinin maaşları için hükümet ile Türk-İş arasında devam eden toplu sözleşme görüşmelerinde hükümetin teklifi sunuldu. Hükümet, bin 800 liranın altındaki maaşlara 150 lira iyileştirme ve birinci altı ay için yüzde 4, ikinci altı ay için yüzde 3 zam önerdi. Türk-İş heyeti öneriyi kabul etmedi. Türk-İş, işçilere birinci 6 ay için yüzde 10; 2, 3 ve 4. altı aylık dönemlerde ise enflasyon+2 puan zam verilmesini talep ediyor. Türk-İş ayrıca, bin 800 liranın altındaki bütün aylıkların bin 800 liraya yükseltilmesini istedi. Bu önerinin kabul edilmesi halinde bin lira alan işçinin maaşı da bin 800 liraya yükseltilecek. Türk-İş ayrıca sosyal yardımların aylık 250 liraya; yemek parasının günlük 8 liraya; giyim parasının da yıllık 125 liraya yükseltilmesini istemişti. Türk-İş'in bir başka talebi de taşeron işçilerin başından itibaren asıl işverenin işçisi olduklarına ilişkin yargı kararlarının ve sosyal hakların hemen uygulanması şeklinde.

19 Temmuz'da tekrar masaya oturulacak

Görüşmeler 19 Temmuz 2013 tarihinde devam edecek. Bu arada Türk-İş yönetimi de öneriyi değerlendirecek. Konfederasyonun orta bir nokta bulmak için masaya oturacağı, ilk görüşmede Maliye Bakanlığı'nın bütçe disiplinini öne süren Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik'in de yeni bir teklifte bulunabileceği belirtildi. Görüşmelerden sonuç alınamaması halinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın son kararı verebileceği ifade edildi.

İŞÇİ YÜZDE 10 ZAM İSTİYOR

En düşük işçi maaşının bin 800 lira olmasını isteyen Türk-İş, işçilere birinci 6 ay için yüzde 10; 2, 3 ve 4. altı aylık dönemlerde ise "enflasyon+2 puan" zam verilmesini talep ediyor.

Türk-İş'e bağlı 20 sendikanın katılımıyla oluşturulan Kamu Kesimi Toplu İş Sözleşmeleri Koordinasyon Kurulu, kamuda çalışan işçilerin toplu iş sözleşmeleri müzakerelerinde Hükümet'ten istenecek zam oranlarını belirledi.

Hükümet ile yapılacak görüşmelerde Türk-İş'in masaya yatıracağı talepler şöyle:

1-İyileştirme: Bin 800 lira altındaki aylık ücretler, bin 800 liraya yükseltilecek.

2-Ücret zammı: -31 Aralık 2012 tarihinde işyerinde çalışan işçilerin ücretlerine 1 Ocak 2013 tarihinden itibaren yüzde 10 ücret zammı yapılır.

-Toplu iş sözleşmesinin birinci ve ikinci yıllarında işçilerin yıl boyunca ödeyecekleri gelir vergisi oranı yüzde 15'tir. Yüzde 15'i aşan vergiler işveren tarafından karşılanır.

-İşçilerin ücretlerine 1 Temmuz 2013 tarihinden itibaren 1 Ocak 2013-30 Haziran 2013 dönemi enflasyon oranına 2 puan ilavesi ile bulunacak oranda zam yapılır.

-İşçilerin ücretlerine 1 Ocak 2014 tarihinden itibaren 1 Temmuz 2013-31 Aralık 2013 dönemi enflasyon oranına 2 puan ilavesi ile bulunacak oranda zam yapılır.

-İşçilerin ücretlerine 1 Temmuz 2014 tarihinden itibaren 1 Ocak-30 Haziran 2014 dönemi enflasyon oranına 2 puan ilavesi ile bulunacak oranda zam yapılır.

3-Sosyal Yardımlar: -Sosyal yardım ayda 250 liraya, yemek parası günde 8 liraya ve giyim yardımı yılda 125 liraya yükseltilecek. Bu sosyal yardımlar, 2, 3 ve 4. altı ay ücret zamları oranında aynı tarihte artırılır.

-Yukarıda yer almayan veya belirlenen miktarlardan yüksek olan sosyal yardımlara ücret zamları oranında zam yapılır.

-Doğum, evlenme, ölüm yardımları maddelerinde varsa "bakmakla mükellef oldukları" ibaresi çıkarılır.

4- İşyerine veya işletmeye özgü sorunlar: İşyeri veya işletmeye özgü sorunlar toplu iş sözleşmesinin tarafları arasında görüşülerek sonuca bağlanır.

5- Alt işveren (taşeron) işçilerinin başından itibaren asıl işverenin işçisi olduklarına ilişkin yargı kararları derhal uygulanır.
 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!