20 bin göçmen çocuğa askeri üslerde geçici barınak sağlanabilir!

ABD Başkanı Donald Trump yasa dışı şekilde sınırı geçen göçmenlerin çocuklarını ebeveynlerinden ayırma politikasından vazgeçmiş olsa da çocukların akıbeti hakkında karmaşa devam ediyor. ABD'li yetkililerin ABD Savunma Bakanlığı'ndan (Pentagon) 20.000 kadar göçmen çocuğa ev sahipliği yapmasını istediği ortaya çıktı.

20 bin göçmen çocuğa askeri üslerde geçici barınak sağlanabilir!

Pentagon sözcüsü Yarbay Jamie Davis, ABD-Meksika sınırını yasa dışı olarak geçtikleri için gözaltına alınabilecek 20 bin kadar refakatsiz çocuğa askeri üslerde yer ayırabileceklerini duyurdu.

Sözcü, ülkede gözaltına alınan göçmenler konusunda siyasi tartışma giderek büyürken gelen bu 'geçici barınak' isteğinin ABD Sağlık ve İnsan Hizmetleri Bakanlığı tarafından yapıldığını ve Savunma Bakanlığı'nın da bu talebi kabul ettiğini söyledi.

Associated Press'in (AP) ulaştığı ve Kongre üyelerine Pentagon'un gönderdiği bilgi notuna göre, Pentagon'dan gerekli tesisleri Temmuz itibarıyla hazırlamaları istendi.

Bilgi notunda Sağlık ve İnsan Hizmetleri Bakanlığı'nın 'çocuklara gerekli tüm bakımı sağlayacağı' belirtilerek bunlar arasında danışmanlık, gıda, kıyafet, sağlık hizmeti, ulaşım ve diğer günlük ihtiyaçların olduğu belirtildi.

Reuters'in aktardığına göre ise Pentagon sözcüsü Dana White, Sağlık ve İnsan Hizmetleri Bakanlığı'nın Teksas eyaletindeki 3 askeri üs konusunda değerlendirmelerde bulunduğunu ayrıca Arkansas eyaletindeki bir diğer üste de inceleme yapacağını duyurdu.

OBAMA DÖNEMİNDE DE ASKERİ ÜSLER KULLANILMIŞTI

ABD yönetimi nisan ayında 'sıfır hoşgörü' politkası kapsamında sınırı geçen yetişkin göçmenleri göz altına almaya ve çocuklarını ise Sağlık Bakanlığı'nın tesislerine göndermeye başlamıştı.

2300'ten fazla göçmen çocuğun ailelerinden ayrıldığı açıklanmış, çocukların sınırdaki gözaltı merkezlerinde kafeslerde oturduğunu ve ağladığını gösteren görüntüler büyük tepki çekmişti.

Çocukların ebeveynlerinden ayrılmasına karşı yükselen tepkiler sonrası Trump yayımladığı başkanlık kararnamesiyle çocukların ailelerinden ayrılması politikasını sonlandırmaya karar vermişti.

2014'te eski Başkan Barack Obama döneminde de çoğu Orta Amerika ülkelerinden ABD-Meksika sınırına gelen refakatsiz göçmen çocuklar için 3 adet askeri üste geçici barınaklar oluşturulmuştu.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!