2 muhalif milletvekilinin dokunulmazlığı kaldırıldı

Venezüella Ulusal Kurucu Meclisi, Devlet Başkanı Nicolas Maduro'ya suikast girişiminden sorumlu oldukları iddia edilen eski Meclis Başkanı ve muhalefet lideri Julio Borges ile muhalefet milletvekili Juan Requesense'nin dokunulmazlığının kaldırılmasını oybirliği ile kararlaştırdı

2 muhalif milletvekilinin dokunulmazlığı kaldırıldı

 

Ulusal Kurucu Mecliste yapılan oylamada, Kolombiya'da yaşayan Borges ve halihazırda gözaltında olan Requesense'nin dokunulmazlığının kaldırılmasına oybirliği ile karar verildi.

Böylece Maduro'ya iki adet insansız hava aracıyla (İHA) yapılan suikast girişiminde rol oynamakla suçlanan Borges ve  Requesense'in yargılanmasının önü açıldı. 

Geöen sene Madurop'nun kurduğu Ulusal Kurucu Meclis'in Başkanı Diosdado Cabello yaptığı açıklamada, Borges ve Requesens'in suikast girişimiyle ilgili suçlandığını anımsatarak, "Bu kişiler suikast girişiminde yer aldığı düşünülen sadece iki isim ancak soruşturma sürüyor. Adalet yerini bulacak" diye konuştu.

Başsavcı Tarık William Saab da yetkililerin konuyla 19 kişinin ilgili olduğunu ortaya çıkardığını açıkladı. 

BORGES: GİRİŞİMİM HUKUKİ YA DA SİYASİ TEMELİ YOK

Venezüella'da Yüksek Mahkeme, Maduro'ya suikast girişimine ilişkin Borges'in tutuklanmasına, Requesense'nin de yargılanmasına karar vermişti.

Hakkındaki suçlamaları reddeden Borges AFP'ye dokunlumazlığının kaldırılması yönündeki karara ilişkin yaptığı açıklamada "Kolombiya'da güvende hissediyorum. Minnettarım. Bu girişimin (dokunulmazlığın kaldırılması) siyasi ya da hukuki temeli yok" ifadelerini kullandı.

Maduro, başkent Caracas'ta bir törende konuşma yaptığı sırada patlayıcı yüklü 2 İHA ile saldırı düzenlenmişti. Maduro'nun yara almadan kurtulduğu saldırıda 7 asker yaralanmıştı.

Maduro olayın ardından saldırganların ABD'de yaşayan Venezüellalı muhalifler ve Kolombiya ile bağlantılı olduklarını dile getirmişti.

Önceki gün televizyondan seslenen Maduro, suikast girişiminin ardından tutuklanan 6 kişinin ifadelerine bakıldığında Kolombiya'da sürgünde yaşayan muhalefet lideri Borges'ın bu olaydan sorumlu olduğunu öne sürmüştü. Maduro Requesense'nin de şüpheliler arasında olduğunu ifade etmişti.

VENEZÜELLALI VE ABD'Lİ YETKİLİLER GÖRÜŞTÜ

Ayrıca Venezüella Dışişleri Bakanı Jorge Arreaza ve Saab, bugün ABD'nin Caracas Büyükelçisi James Story ile görüştü.

ABD Dışişleri Bakanlığı toplantıda nelerin konuşulduğu ya da Venezüella'nın ABD'den herhangi birinin iadesini isteyip istemediği hususunda açıklama yapmadı.

ULUSAL MECLİS İTİRAZ ETTİ

Seçilmiş milletvekillerinin yer aldığı Ulusal Meclis ise herhangi bir mensubunun bağımsızlığının kaldırılması girişimine anayasanın ihlal edileceği gerekçesiyle itiraz edeceklerini duyurdu.

Ancak Kurucu Meclis'in oluşturulmasının ardından yetkileri azalan Ulusal Meclis'in daha önce verdiği bir dizi karar Yüksek Mahkeme tarafından yürürlükten kaldırılmıştı.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!