Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

2 bin nüfuslu ilçeye 20 bin nüfuslu konteyner kent

KİLİS'in Elbeyli İlçesi'nde, 417 bin metrekare alan üzerine kurulan 20 bin kişi kapasiteli Beşiriye Konteyner Kent'e sığınmacı kabulüne başlandı. Kilis Valisi Süleyman Tapsız, 2 bin 300 nüfuslu Elbeyli İlçesi'nin, konteyner kent ile 10 kat büyüdüğünü söyledi.

 2 bin nüfuslu ilçeye 20 bin nüfuslu konteyner kent

 

Türkiye'de kamplarda kalan Suriyeliler'in sayısının 200 bini aşması üzerine Kilis'in Elbeyli İlçesi'ndeki Beşiriye Köyü yakınlarına 20 bin kişilik konteyner kent yapılması kararlaştırıldı. TOKİ tarafından 417 bin metrekare alana 3.5 ay süren çalışmayla 20 bin kişinin barınacağı konteyner kent kuruldu. 3 bin 592 konteynerin kurulduğu alana 4 prefabrik okul, 4 sosyal tesis, 2 cami, 1 sağlık ocağı, 7 çocuk oyun alanı, 2 basketbol sahası, 2 voleybol sahası, günde 4 bin ton kapasiteli arıtma tesisi, 2 bin ton kapasiteli su deposu, 2 prefabrik market binası, 2 lojistik depo, 5 idari hizmet binası, 8 gözetleme kulesi, 2 helikopter pisti de yapıldı.

5 BİNİ AŞKIN SURİYELİ YERLEŞTİ

10 gün önce tamamlanan kampa şu ana kadar 5 bini aşkın Suriyeli yerleştirildi. Konteyner kente Öncüpınar Sınır Kapısı'nın karşısında Suriye topraklarında bekleyen 10 bin civarındaki Suriyeli ile Kilis kent merkezinde zor şartlarda yaşam mücadelesi veren sığınmacıların yerleştirileceği bildirildi.

Kilis Valisi Süleyman Tapsız bugün sığınmacı kabulünün yapıldığı konteyner kenti Elbeyli Kaymakamı Meral Uçar ve bazı bürokratlar ile birlikte ziyaret etti. Konteyner kente gelen Vali Tapsız ve beraberindekiler kampta barınan Suriyeli sığınmacılar tarafından alkış ve sloganlarla karşılandı. Sığınmacılar ile sohbet ettikten sonra gazetecilere açıklama yapan Kilis Valisi Süleyman Tapsız, kentte mevcut konteyner kentte 14 bin Suriyeli'nin barındığını hatırlatarak, "Elbeyli ilçemizde 20 bin kişilik ikinci konteyner kente yerleştirme işlemlerine başlamış bulunuyoruz. Üzerinde bulunduğumuz alan 420 bin dönüm arazi üzerinde yaklaşık 3 bin 600 konteyner var. Kamp içerisinde bütün alt yapı hizmetleri ve yatırımları tamamlanmış durumdadır" dedi.

KAMP; KASABA, İLÇE GİBİ

Kampa öncelikle Esselame Sınır Kapısı'nda kalan yaklaşık 10 bin Suriyeli'nin alınacağını anlatan Vali Tapsız, "Şu ana kadar konteyner kente 5 bin 200 insanımızı yerleştirdik. Sınır kapısında bekleyişini sürdüren yaklaşık 10 bin kişiyi konteyner kente alacağız. Bunun yanı sıra Kilis merkezinde yaşayan Suriyeliler'i de kabul ederek kapasitemizi doldurmuş olacağız. Aslında buraya kamp demek yerine, 'Kasaba' veya 'İlçe' de diyebiliriz. Şu anda Türkiye'deki konteyner kentler içerisinde en büyüğü Elbeyli Konteyner kentidir. Kilis olarak küçük bir iliz ve en büyük ilçemiz 2 bin 390 nüfuslu Elbeyli'dir. Ama bu kampın nüfusu 20 bin oluyor. Halkımız, kampta kalanlar ve çalışanlar ile birlikte artık Elbeyli 25 bin nüfuslu bir ilçe diyebiliriz" diye konuştu.

Suriye'deki karışıklığın biran önce son bulmasını isteyen Vali Tapsız, "Türkiye Cumhuriyeti çok büyük bir devlet ve tarihte olduğu gibi kendisine sığınan insanlara kucak açıyor. Suriyeliler'in her türlü insanı ihtiyaçları karşılanıyor ve karşılanmaya devam edecek. Tek arzumuz biran önce akan kanın, gözyaşının dinmesi, Suriye'de barış ve huzur ortamının sağlanarak misafir ettiğimiz bu insanların ülkelerine dönmesidir" dedi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!