1884'te kurulmuştu... Dünyada ilk 10'a girdi!

Beyazıt Devlet Kütüphanesi, "Dünyanın en güzel 10 modern kütüphanesi" arasında yer aldı.

1884'te kurulmuştu... Dünyada ilk 10'a girdi!

KütüphaneABD'de yayımlanan "Wired" adlı kültür ve teknoloji  dergisinin seçkisinde, en güzel 10 modern kütüphane arasında dördüncü sıraya  yerleşti.

"Kütüphane-i Umum-i Osmani" adıyla 1884'te kurulan kütüphanenin,  restorasyonu ve iç tasarımı Tabanlıoğlu Mimarlık tarafından yapıldı. Kütüphanede,  yarısı kitap olmak üzere yaklaşık bir milyona yakın doküman okuyucuyla buluşuyor.  Kitapların 11 bin 120'sini aralarında çok önemli eserlerin de bulunduğu "el  yazması eserler" oluşturuyor.

İlk sıra Danimarka Dokk1 Kütüphanesinin oldu

Wired dergisi, tarafından hazırlanan değerlendirmede, 30 bin  metrekarelik alanıyla, İskandinav ülkelerindeki en büyük kütüphane olan  Danimarka'daki Dokk1 Kütüphanesi ilk sırayı alıyor.

Listeye göre, ABD'nin Vermont eyaletinde bulunan Lawrence Halk  Kütüphanesi ikinci, Çin'in Zhen Yuan şehrinde yer alan Yangzhou Zhongshuge  Kütüphanesi üçüncü, BeyazıtHalk Kütüphanesi dördüncü, Norveç'teki Vennesla  Kütüphanesi beşinci, Bodo Halk Kütüphanesi de 6. sırada bulunuyor.

ABD'de feng-shui prensipleriyle tasarlanan Chicago Halk Kütüphanesi  yedinci, İngiltere'de 400 binin üzerinde eser barındıran Birmingham Kütüphanesi  sekizinci, Kanada'da camlı mimarisiyle dikkati çeken Halifax Merkez Kütüphanesi  dokuzuncu, Meksika'nın Conarte Kütüphanesi ise 10. sırada yer alıyor.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!