180 bin liralık borç iflas ettirdi

İstanbul Anadolu 15. Asliye Ceza Mahkemesi, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Üstün Hizmet ödüllü iş adamı Ahmet Refik Bulutçu'nun yetkilisi olduğu Doysan Tarım Ürünleri Sanayi ve Ticaret A.Ş'nin, 182 bin TL'lik borcun ödenmemesi gerekçesiyle iflasına karar verdi.

180 bin liralık borç iflas ettirdi

İstanbul Anadolu 15. Asliye Ticaret Mahkemesi'nde görülen duruşmaya davacı şirket M.V.A. Tekstil İç ve Dış Ticaret A.Ş. adına bir avukat ile davalı Doysan A.Ş'nin avukatı Özer Sükun katıldı.
Dosyanın esas yönünden eksiğinin bulunup bulunmadığı gerekçesiyle Hukuk Muhakemeleri Kanunu'nun (HMK) ilgili maddesine göre incelemeye alındığı belirtilen duruşmada, incelemenin ardından sözlü yargılamaya geçildiği bildirildi.

-İflas kararı-
Beyanı sorulan davacı şirketin avukatı, davalı şirketin iflasına karar verilmesini talep etti.

Davalı şirketin avukatı Özer Sükun ise, önceki beyanlarını tekrar ederek iflas talepli davanın reddedilmesini istedi.

Davayı karara bağlayan Hakim Vedat Yıldırım, açılan iflas davasının kabul edildiğini belirterek, davalı Doysan Tarım Ürünleri A.Ş'nin 19 Şubat 2013 günü, saat 17.59 itibariyle iflasına karar verdi.

Hakim Yıldırım, iflas kararının özetinin derhal İstanbul Anadolu Adliyesi İflas Müdürlüğü'ne bildirilmesini ve iflas giderinin bu müdürlüğe aktarılmasını da hükme bağladı.

-182 bin TL'lik alacak davası-

Davacı M.V.A. Tekstil İç ve Dış Tic. A.Ş'nin avukatlarınca mahkemeye sunulan dava dilekçesinde, davalı şirket Doysan Tarım A.Ş'nin, davacı şirkete olan 182 bin TL'lik borcunun ödenmemesi nedeni ve bu alacağın tahsili amacıyla 21 Ekim 2010 tarihinde İstanbul 6. İcra Müdürlüğünün kararıyla, kombiyo senetlerine haciz yoluyla icra takibi başlatıldığı ve bunun iflas yoluyla icra takibine çevrildiği aktarılıyor.

İcra takibinin ardından ödeme emrinin davalı şirkete tebliğ edildiği, şirket tarafından herhangi bir ödeme yapılmadığı ve icra takibinin kesinleştiği bilgisi verilen dilekçede, bu nedenlerle mahkemeye başvurulduğu ve davalı şirketin İcra İflas Kanunu'nun ilgili hükümlerine göre iflasının istendiği belirtiliyor.

-Yetkilileri Bulutçu çiftiydi-

İş adamı Ahmet Refik Bulutçu'nun eşi Filiz Bulutçu'nun yetkilisi olduğu Frigo-Pak Gıda Maddeleri Sanayi ve Tic. A.Ş'nin hakim ortaklarından Doysan Tarım A.Ş. halka açık önemli şirketlerden biriydi. Ahmet Refik Bulutçu bu şirketi Bayraktar şirket grubundan alarak Amerikalı ADM şirketiyle ortak işletti.

Bulutçu daha sonra bu şirketi yine Amerikalı Bunge şirketine, 22 Temmuz 2010'da tahsis ederek, firmada yetkili olarak kaldı. İş adamı Bulutçu 2010 yılında TBMM Üstün Hizmet Ödülü'ne layık görülmüştü.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!