Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

1500 derece sıcaklıkta oruç

KARDEMİR'de işçiler, 1500 derecede oruç tutmaya çalışıyor.

1500 derece sıcaklıkta oruç

KARDEMİR'de işçiler, 1450 ila 1500 derece arasında akan sıvı ham çeliğin karşısında oruçlarını tutmaya çalışıyor.

Türkiye'nin ilk ağır demir çelik entegre fabrikası olan KARDEMİR'de demirin ham maddesi olan sıvı ham çeliğin üretildiği yüksek fırınlarda görevli işçiler oruç tutmaya çalışıyor. Günde 3 vardiyanın işlediği ve 4 bin civarında işçinin çalıştığı fabrikanın en zor ve en sıcak kısım Yüksek Fırınlar alanı...

Ramazan ayının başlamasıyla sıcaklığı 1450 ile 1500 derece arasında değişen ve görüntüsü ile yanardağ lavlarını aratmayan ham çeliğin karşısında oruçlarını tumaya çalıştıklarını söyleyen Hüseyin Kaya isimli işçi, şunları ifade etti:

"1450 derece ham sıvı çeliğin sıcaklığında çalışarak oruç tutmaya çalışıyoruz. Ortam sıcaklığı 50 ila 80 derece iken fırından çıkan ve akarak giden ham çeliğin sıcaklığı 1450 derece. Bu sıcaklıkta zorlanıyoruz. Yerine göre değişiyor bazı arkadaşlarımız oruç tutamıyor. Bayılanlar filan oluyor. Burası fabrikanın en sıcak bölgesi. Buradan çıkan maden çelikhanelere gidiyor. Orada da burası kadar sıcaklık var" dedi.

Mehmet Köle isimli işçi ise, "Zorlansak da Allah kolaylığını veriyor. Biz sıcaklığa alıştık. Dışarıdaki sıcaktan ziyade burada sıcaklık biraz daha farklı. Şu an bir sıkıntı çekmiyoruz ama fırından çıkan 1430 derece sıcaklığındaki maden potalara akarken ortamın sıcaklığı 80 dereceye vuruyor." 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!