Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

15 kişinin öldüğü köprü faciasına henüz soruşturma açılamadı

ZONGULDAK'ın Çaycuma İlçesi'nde geçen yıl 6 Nisan'da meydana gelen ve 15 kişinin yaşamını yitirdiği köprü faciasıyla ilgili Çaycuma Belediyesi'ne soruşturma izni verilmemesi yönündeki İçişleri Bakanlığı kararına savcılık itirazı, Danıştay tarafından süre aşımı nedeniyle reddedildi.

15 kişinin öldüğü köprü faciasına henüz soruşturma açılamadı

İlçenin girişinde bulunan 252 metre uzunluğundaki Çaycuma Köprüsü'nün 48 metrelik bölümü geçen yıl 6 Nisan'da çökerken, o sırada köprüde yürüyen 4 kişi ve içinde 11 kişinin bulunduğu minibüs, alttaki Filyos Çayı'na düştü. Aralarında Çaycuma Belediye Başkanı AK Parti'li Mithat Gülşen'in babası 79 yaşındaki Kemal Gülşen'in de bulunduğu 10 kişinin cesedi bulunurken, aradan geçen 1 yılda 5 kişiye hala ulaşılamadı.
KARAYOLLARI VE DSİ'YE SORUŞTURMA İZNİ YOK

Çaycuma Cumhuriyet Başsavcılığı, İstanbul Teknik Üniversitesi'nin hazırladığı bilirkişi raporu doğrultusunda olayda kusurları bulunduğu gerekçesiyle Çaycuma Belediyesi, Karayolları Kastamonu Bölge Müdürlüğü ve DSİ 232'nci Şube Müdürlüğü için soruşturma izni istedi. Ancak Kastamonu Valiliği Karayolları, Zonguldak Valiliği de DSİ için olayda herhangi bir kusurları bulunmadığı gerekçesiyle soruşturma izni vermedi. Başsavcılık ve yakınlarının itirazını değerlendiren Bölge İdare Mahkemesi de 22 Aralık 2010'da karayolları ağından çıkarılan köprünün bakım ve onarımı konusunda DSİ ve Karayolları'nın doğrudan sorumluluğu bulunmadığı gerekçesiyle, iki kurum hakkındaki ihmal iddialarının adli takibi gerektirecek mahiyette olmadığına hükmetti.

DANIŞTAY'DAN BELEDİYE İÇİN SÜRE AŞIMI KARARI

İçişleri Bakanlığı ise Çaycuma Belediyesi için olayda bir sorumluluğu bulunmadığı gerekçesiyle soruşturma izni vermedi. Savcılık ise İçişleri Bakanlığı'nın kararı üzerine Danıştay'a itiraz etti. Ancak Danıştay 1'inci İdaresi, savcılığın itirazını süre aşımı nedeniyle reddetti. Facianın 1'inci yıldönümünde savcılığa ulaşan Danıştay kararında şöyle denildi:

"Bakanlık kararının 3 Aralık 2012'de Çaycuma Cumhuriyet Başsavcılığı'na tebliğ edildiği, Başsavcılığın 10 Aralık 2012 tarihli itiraz dilekçesinin ise İçişleri Bakanlığı Genel Evrak Şube Müdürlüğü'nce 18 Aralık 2012'de kayda alındığı, dolayısıyla 3 Aralık'ta tebliğ edilen yetkili merci kararına en geç 13 Aralık'ta yapılması gereken söz konusu itirazın 4483 sayılı kanunun 9'uncu maddesinde öngörülen 10 günlük itiraz süresi geçildikten sonra yapıldığı anlaşıldığından söz konusu itirazın süre aşımı nedeniyle reddine oy birliği ile karar verildi."

TAZMİNAT DAVASI

Facianın yıldönümünde Danıştay'ın kararı ile bir kez daha şok yaşayan ölenlerin yakınları, karara tepki gösterdi.

Ölenlerin yakınlarının avukatı Malik Uçar, 3 kurum hakkında soruşturma izni verilmemesine rağmen olayla ilgili bu 3 kurum aleyhinde tazminat davası açtıklarını söyledi. Avukat Uçar, tazminat davası sürecinde hazırlanacak bilirkişi raporu doğrultusunda ceza davası için de yeniden gerekli girişimlerde bulunacaklarını kaydetti.
 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!