Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

15'inde hem işkence hem 312 mağduru oldu

28 Şubat döneminde Malatya'da meydana gelen olaylar esnasında gözaltına alınarak tutuklanan Selçuklu Medeniyet Derneği Genel Başkanı Ayetullah Geçen, "O zaman 15 yaşındaydım işkence gördüm. 15 yaşında olmama rağmen beni 312. maddeden cezaevine koydular" diyerek, o döneme ilişkin olarak 'insanlık suçu' nedeniyle suç duyurusunda bulundu.

 15'inde hem işkence hem 312 mağduru oldu

Adliye binasının önünde beraberindeki bir grup ile birlikte basın açıklaması yapan Anadolu Selçuklu Medeniyet Derneği Genel Başkanı Ayetullah Geçen, 28 Şubat dönemine ilişkin olarak atılan adımların kendilerine cesaret verdiğini aktararak, şunları söyledi:

"28 Şubat post modern darbesinin yapıldığı süreçte, sadece İnönü Üniversitesi'nde yapılan başörtüsü yasağına, başörtülü öğrencilerin okullara alınmamasını protesto etmek için tüm demokratik devletlerde olduğu gibi protesto hakkımı kullanmak isterken ve akabinde afiş asarken, terörle mücadele şubesi ekiplerince gözaltına alındım. Yaşım 15... Terörle mücadele şubesinde 10. Yıl Marşı eşliğinde gözlerim kapalı bir şekilde elektriğe verildim. Vücut bütünlüğüm ile oynandı; darp edildim, hayalarım sıkıldı, kafamı duvarlara vurdular. 6 gün boyunca her türlü işkenceye maruz kaldım. 6. günün sonunda gözlerim bağlı zorla ifade imzalattılar ve adliyeye sevk edildim. 15 yaşında olmama rağmen 312. maddeden tutuklandım, 66 gün cezaevinde tutuklu kaldım. Ve acı olan şudur ki; 35 bin vatan evladımızı şehit eden PKK terör örgütünün kan emici lideri Öcalan'ın yargılandığı 146. madde ile Malatya 1. Nolu Devlet Güvenlik Mahkemesi'nde yargılandım."

Şahsı ve dernek adına 28 Şubat döneminden şikayetçi olduklarını belirten Geçen, "28 Şubat darbesi davasına müdahil olmak istiyoruz. 28 Şubat sürecindeki tüm mağdurların haklarını aramalarını ve şikayetçi olmalarını istiyoruz" ifadelerini kaydetti.

Geçen, 28 Şubat'ın mağdurları olan ve halen cezaevinde tutuklu bulunan Zekeriya Şengöz ve Fahri Memur'un mağduriyetlerinin de giderilmesini istediklerini kaydederek, "Minareler süngü kubbeler miğfer, camiler kışlamız müminler asker" şeklindeki şiir mısrasını okudu.

Geçen'in avukatı Mehmet Nuri Koşar ise, insanlık suçu nedeniyle suç duyurusunda bulunduklarını söyleyerek, "1999 yılında yapılan insanlık suçudur. İnsanlık suçunda da ceza yargılamasında zaman aşımı bulunmamaktadır. Biz özellikle o dönem yapılmış olan yargılamanın tekrar yapılmasını istiyoruz" dedi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!