14 bin Amerikalı bir hafta boyunca Suriyeli mültecilerle aynı erzağı yiyecek

Dünya Mülteci Haftası etkinlikleri kapsamında binlerce Amerikalının 16 Haziran pazar gününden itibaren bir hafta boyunca Suriyeli mültecilerle aynı miktarda erzağı paylaşarak "mülteci olarak yaşamanın ne demek olduğunu" tecrübe edeceği belirtildi.

14 bin Amerikalı bir hafta boyunca Suriyeli mültecilerle aynı erzağı yiyecek

"Yiyecek istihkakı meydan okuması" (Ration Challenge) adı altında  Kilise Dünya Servisi (CWS) tarafından başlatılan kampanya, ilgili kuruluşun  internet sitesinden "Bir hafta boyunca mültecilere verilen aynı oranda gıda ile  yaşayabilir misin? Mültecilere karşı olmadığını, onlarla birlikte olduğunu  göster" sloganı ile başladı.

Dünya Mülteci haftası kapsamında 16-23 Haziran'da ABD'de ilk defa  hayata geçirilecek kampanya için şu ana kadar 14 bin kişinin kayıt yaptırdığı  açıklandı.

Ürdün'deki kamplarda Suriyeli mültecilere dağıtılan haftalık erzak  hissesi ile aynı oranda yiyecek bulunan paketlerin belli bir bağış karşılığında  kayıt yaptıran Amerikalılara gönderileceği belirtilen açıklamada, onların bir  hafta boyunca mültecilerin yaşadıklarını tecrübe etmeye çalışmalarının  amaçlandığı ifade edildi.

Açıklamada, Paketlerde 425 gram pirinç, 170 gram mercimek, 85 gram  nohut, 106 gram konserve balık, 425 gram konserve fasulye ve 370 gram bitkisel  yağ bulunacağı belirtildi.

14 bin kişi kayıt oldu

Kampanya hakkında ABD medyasına bilgi veren Kilise Dünya Servisinden  Mary Elizabeth Margolis, insanların haberlerde gördüğü "yerlerinden edilen  mülteciler"den etkilendiğini belirterek, "Şu an itibarıyla ABD'den 14 bin kişi  kayıt oldu ve sayı büyümeye devam ediyor." diye konuştu.

Margolis, ABD'de mevcut hükümetin göçmen karşıtı olduğuna da dikkati  çekerek, "Bu kampanya, insanların yardım edebileceği somut bir yol. Aynı zamanda,  aile ve arkadaşlarıyla, mülteci olma tecrübesinin bir parçasını, daha az siyasi  ve daha fazla tecrübe olarak paylaşmaya başlamanın bir yolu." ifadelerini  kullandı.

Kampanya çerçevesinde şu ana kadar 230 bin dolar toplandığını belirten  Margolis, bunun yüzde 30'unun gıda, ilaç ve eğitim ihtiyaçları için Ürdün'deki  Suriyeli mülteci kamplarına gönderileceğini, geri kalanının da ABD'ye gelen  göçmenler de dahil olmak üzere, dünyanın değişik yerlerinde kullanılacağını  kaydetti.

"Yiyecek istihkakı meydan okuması" kampanyasının ilk kez 2014 yılında  Avusturalya'da başladığı, daha sonra Yeni Zelanda'nın dahil olmasıyla 5 yıl  içinde 40 binden fazla kişinin katılarak yaklaşık 7 milyon dolar bağış toplandığı  bildirildi.

Öte yandan, ABD'ye birlikte bu yıl ilk defa İngiltere'de de  kampanyanın başladığı ve şu ana kadar yaklaşık 2 milyon dolar toplandığı bilgisi  paylaşıldı.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!