Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

"1350 arkadaşımız grevde"

Hava-İş Sendikası Başkanı Atilay Ayçin, 1350 THY çalışanının hala grevde olduğunu belirterek, "İçeriye dönüş grev biterse gerçekleşir" dedi.

''1350 arkadaşımız grevde''


Hava-İş Sendikası, İstanbul 5'inci İş Mahkemesi'nden çıkan greve katılan işçilerin yerine başka işçi çalıştırılamayacağını kararı THY Genel Müdürlüğü önünde halaylarla kutladılar. Hava-İş Sendikası, THY grevinin 54'üncü gününde İstanbul 5'inci İş Mahkemesi'nde yapılan duruşmadan çıkan kararı astıkları pankartla ve halaylarla kutladılar. THY Genel Müdürlüğü önünde gazetecilerin sorularını yanıtlayan Atilay Ayçin greve katılımın oldukça yüksek olduğunu belirterek, "Yaklaşık 1500 kişinin grev yaptığı bir iş yerinde, grev yokmuş gibi seferlerin normal seyrinde olduğunu gösterme yönündeki çabasını ancak grev kırıcılığı yaparak mümkün olabileceği doğrultusundaki kararını vermiş oldu" dedi.
"24 SAATLİK UYARI EYLEMİ BAŞLATTIK"
Atilay Ayçin; "Greve katılan arkadaşlarımız eşleri, dostları, aileleri ve dışarıdan katılacak arkadaşlarımızla 24 saatlik bir uyarı eylemi başlatmış bulunuyoruz. Yargı yoluyla hakkımızı arama yolunu seçtik. Yargı yapmış olduğumuz durum tespitinden sonra ve bilirkişinin tutmuş olduğu raporla THY yönetiminin yaklaşık 1600 kişinin grev yaptığı bir iş yerinde, grev yokmuş gibi seferlerin normal seyrinde olduğunu gösterme yönündeki çabasını ancak grev kırıcılığı yaparak mümkün olabileceği doğrultusundaki kararını vermiş oldu. Yani THY Yönetimi 6356 saylı yasada greve çıkan işyerinde greve çıkan işçinin yerinde işçi alamayacağı, greve çıkan işçinin işini başka bir işçiye yaptıramayacağı gerçeği çok açık ve anlaşılır şekilde yazıyor olmasına rağmen, bu yasa tanımaz hukuk tanımaz tavrı ve tutumuyla şirkete yaklaşık 800 civarında part-time eleman alarak grev kırıcılığı yaptığı yine grev ve lokavt kapsamı dışında bulunan personeli çalıştırarak grev kırıcılığı yaptığı ve Sunexpres'den kabin ekibi kiralayarak THY kendi uçaklarında bu ekipleri uçurarak grev kırıcılığı yaptığı ve greve çıkan arkadaşların yerine greve çıkmayan arkadaşları çalıştırarak grev kırıcılığı yaptığı 5'nolu İş Mahkemesi tarafından tescillenmiş oldu" dedi.
"1350 KİŞİ GREVDE"
Hava-İş Sendikası Başkanı Atilay Ayçin, şuanda 1350 kişinin grevde olduğunu belirterek, "Geçen hafta THY işvereninin yaklaşık 200-250 kişinin işe dönmesi yönündeki beklentisi sadece bugünün beklentisi değil. Özellikle en son oluşturduğumuz grev komitesi üzerinden yapmış oldukları girişimle buradan yaklaşık 500 arkadaşın geri döneceği görüntüsünü yaydılar. 2 gün üst üste verilen sürelerle," Eğer bu saatlerde işe dönüşleri yaparlarsa grevde oldukları süreleri çalışmış olarak göstererek" grevi kırmaya çalıştılar. Ama bu konuda da başarılı olamadılar. Bu saatten sonrada içeriye dönüşüm söz konusu değil. İçeriye dönüş grev biterse gerçekleşir. Grev komitesinden 5 arkadaşımızın dışında işe dönen de olmadı" açıklamasında bulundu.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!